Bądź jak coach – Garmin Coach

with Brak komentarzy
Garmin Coach

Posiadacze zegarków biegowych firmy Garmin korzystają z dedykowanej im aplikacji Garmin Connect. Tam też obok wielu świetnych funkcji pozwalających monitorować postępy, znajduje się zakładka Garmin Coach. To tutaj możemy wybrać najbardziej nam odpowiadającego trenera, z którym przygotujemy się do biegu na wybranym dystansie.

Właśnie dzisiaj zamierzam Wam opowiedzieć, jak skorzystać z gotowych treningów z aplikacją Garmin Connect dedykowaną dla posiadaczy urządzeń Garmin. Co więcej, wskażę jak samemu tworzyć swoje treningi, w przypadku gdy te wbudowane okazałyby się niewystarczające, tak aby podczas wyboru aktywności zegarek automatycznie informował nas o zaplanowanym treningu.

Garmin Coach w aplikacji Connect

Główną zaletą aplikacji Garmin Connect jest brak przymusu posiadania przy sobie telefonu w trakcie wykonywania aktywności. Wszystkie dane są zapisywane w czasie rzeczywistym w zegarku. Po zakończonym treningu wystarczy zsynchronizować zegarek z aplikacją na smartfonie. Podobnie działa to w drugą stronę. Przed treningiem można wyznaczyć składowe treningu i za pomocą synchronizacji przenieść je do zegarka Garmin. Tak przygotowana sesja prowadzi nas za rękę przez cały trening, trzymając się założeń i informując nas o nich.

Jednak po kolei.

Włączając Garmin Connect zapewne nie rzuciła Ci się w oczy zakładka Garmin Coach. Jest ona domyślnie ukryta, stąd właśnie niewielu wie o jej istnieniu. Aby ją uruchomić należy wejść w „Więcej” – prawy dolny róg aplikacji:

connect treningi

potem „Edytuj”:

connect treningi

i nacisnąć plusik na niebieskim tle koło „Garmin Coach”. Niestety na dolnym pasku aplikacji Connect mogą znajdować się tylko trzy zakładki. Jeśli zauważyłeś podczas dodawania komunikat „Usuń funkcję z paska karty przed dodaniem następnej”, należy usunąć już istniejące zakładki, naciskając minus przy czerwonych polach. Po całej operacji potwierdź nowe ustawienia klikając „Zapisz” w prawym górnym rogu:

Kiedy wejdziesz już w zakładkę Coach, zauważysz możliwość wyboru treningu spośród trzech grup:

  • początkujący
  • średniozaawansowany
  • zaawansowany.
treningi garmin

Niestety nie chodzi tu o Twoje możliwościowi a o dystanse. Reasumując – czym jesteś bardziej zaawansowany, tym według Connecta jesteś w stanie biec dalej a nie szybciej. Dlatego nie zawsze wybór poziomu zaawansowania odpowiada Twoim ambicjom szybkościowym.

Tworząc plan będziesz proszony o określenie kolejnych wytycznych takich jak:

  • tygodniowy dystans
  • średnie tempo
  • cel (bieg/chód, bieg, uzyskanie lepszego czasu biegu)
  • wybór trenera
  • dni tygodnia kiedy możesz trenować
  • wybór dnia do długich wybiegań
  • wybór daty wyścigu (dzień realizacji głównego celu).
garmin coach
garmin coach
garmin coach
Garmin Coach
Garmin Coach

Nawet jeśli przy pytaniu o tempo wskażesz, że biegasz najlepszym z możliwych do wyboru, to i tak w kolejnym pytaniu kreator zapyta, czy chcesz dopiero zacząć biegać. Według mnie to trochę bez sensu.

Optymizmem natomiast napawa fakt, że plan treningowy rozpoczyna się biegiem wzorcowym. Przypomina on swoją budową test Coopera, jednak zamiast 12 – biegniesz 5 minut. Na podstawie osiągniętego wyniku tj. dystansu zostanie skrojony plan pod Twoje możliwości.

Kolejną pozytywną funkcją Garmin Coach’a jest automatyzacja treningów. Program sam określa dni treningowe, umieszcza je w kalendarzu Connecta i tym sposobem po synchronizacji nie musisz już przejmować się, co i kiedy trenujesz. Masz klarownie określone etapy treningu, a po naciśnięciu „Bieg” w Twoim zegarku, Garmin sam przypomni o dniu treningowym. Oczywiście treningi możesz edytować i przekładać.

Mimo wprowadzenia tych wszystkich danych w moim przekonaniu proponowane treningi nie są dopasowane do naszych możliwości. Jedynie trening do półmaratonu jest dla mnie progresywny tj. pozwala przygotowywać się do wyniku lepszego niż mój rekord życiowy. W pozostałych dystansach nawet jeśli wskażę w kreatorze dużo lepsze średnie tempo moich biegów treningowych niż rzeczywiście uzyskuję, to program i tak wykreuje plan na bieg poniżej mojego rekordu życiowego. Jest to dla mnie trochę niezrozumiałe i oczywiście przekreśla możliwość używania aplikacji Garmin Coach jako trenera personalnego. Chyba że…

Bądz jak Garmin Coach i twórz własne plany treningowe

Na szczęście nie wszystko stracone. Garmin Connect pozwala tworzyć własne treningi, a dzięki możliwości dodania ich do kalendarza możemy sami wykreować nasz plan. Innymi słowy, sami możemy być Garmin Coach – naszym trenerem personalnym.

Jak?

Jeśli przeglądasz ten portal z pewnością natkniesz się na plany treningowe. Tam dowiesz się nie tylko jak trenować, ale przede wszystkim jak układać swoje treningi w oparciu o rodzaje aktywności biegowe, z którymi możesz zapoznać się tutaj.

Ta wiedza plus doświadczenie biegowe pozwala samemu układać plany treningowe, wspomagające progres formy. Teraz wystarczy jedynie poznać sekcję „Trening” z aplikacji Garmin Connect, abyś przestał codziennie myśleć, co masz dzisiaj biegać. Wystarczy poświęcić kilkadziesiąt minut, aby ułożyć sobie plan treningowy na cały miesiąc. Już pokazuję, jak tego dokonać.

W Garmin Connect w zakładce „Więcej” wybieramy Trening, a następnie Ćwiczenia:

treningi garmin

Naciskamy „+” koło sekcji Utwórz trening:

trening garmin

Tutaj możemy zdecydować, który rodzaj aktywności nas interesuje.

Nas interesuje oczywiście Bieg, na który klikamy:

trening garmin

Mimo, że domyślnie widzimy zaledwie trzy zakładki:

  • rozgrzewka,
  • bieg,
  • wyciszenie,
garmin coach

to mamy pełną dowolność w kreowaniu treningów.

Po kliknięciu na dowolny z tych etapów, ukaże nam się nowe okno, gdzie wybierzemy jego trzy najważniejsze elementy:

  1. Informacje o etapie
  2. Czas trwania
  3. Docelowa intensywność
connect treningi

To są najistotniejszy informacje, dzięki którym określisz intensywność, a tym samym elementy nad którymi będziesz pracował np. szybkość, pułap tlenowy, próg mleczanowy, schładzanie itp. Oczywiście etapów możesz dodać dowolną ilość, np. jakbyś chciał określić innymi parametrami każdy kilometr z treningu. Przyjrzyjmy się zatem, co dokładnie określają te elementy.

Ad. 1 Informacje o etapie / typ etapu – tu możesz opisowo określić, czego dana część treningu ma dotyczyć. Może to być rozgrzewka, odpoczynek lub cokolwiek innego, co sobie wymyślisz.

trening garmin

Ad. 2. Czas trwania – Ta sekcja jest niezmiernie istotna. Dzieli się ona na typ interwału i czas jego trwania. Oczywiście nazwa „Typ interwału” nie wymusza biegania interwałów. Tu określasz, jakim parametrem będziesz mierzyć długość. W zależności od wyboru będzie to czas, dystans, ilość spalonych kalorii czy określone tętno. Czas trwania – konkretne ilości kilometrów, minut lub określone tętno precyzyjnie określisz właśnie w sekcji „Czas trwania”.

garmin trening
garmin trening

W seksji „Czas trwania” nie da się określić parametru LAP. Z założenia ma on mierzyć dystans lub intensywność określoną przez Ciebie. Dajmy na to, biegniesz od drzewa do drzewa, po czym naciskasz Lap. W tym czasie zegarek podsumuje czas, tempo tętno i inne parametry. Ty natomiast wykonując kilka takich prób możesz porównać, która z nich była najefektywniejsza.

Ad. 2. Docelowa intensywność – W sekcji intensywność ustalasz to, co kluczowe dla każdego biegu. Od intensywności bowiem zależy, co każdy trening za sobą niesie. Do wyboru mamy:

  • Brak celu
  • Tempo
  • Rytm
  • Strefa tętna
  • Własne tętno.

Brak celu oczywiście oznacza bieg rozgrzewkowy, rozluźniający, trucht bez konkretnych założeń.

Tempo określa w jakim zakresie tempa chcesz wykonać trening.

Rytm natomiast pomoże utrzymać stałą ilość kroków na minutę. Jest to przydatna umiejętność, pozwalająca zachować ekonomię biegu. Więcej o rytmach przeczytasz w tym artykule i w artykule o kadencji.

Strefa tętna jest przydatna dla tych wszystkich, którzy biegają w oparciu o zakres tętna. W tym celu najlepiej posiadać pas telemetryczny, o którym przeczytasz tutaj. Ponadto należy mieć prawidłowo ustalone strefy tętna w aplikacji Connect.

Opcja „Własne tętno” dotyczy bardziej zaawansowanych zawodników, potrafiących samodzielnie określić intensywność treningu w oparciu o konkretne tętno.

connect treningi
connect treningi

Wszystkie trzy elementy:

  • tryb biegu
  • czas trwania
  • intesywność

możesz dowolnie zapętlać. Oznacza to, że każdy z tych elementów lub kilka na raz, albo wszystkie razem możesz powtarzać nawet do 40 razy. Opcja ta jest bardzo pomocna podczas jednostek takich jak zabawa biegowa, wcześniej wspomniane rytmy lub interwały.

Tak skonstruowany kreator pozwala Ci w nieskrępowany sposób tworzyć przeróżne treningi. A znając zagadnienia związane z budowaniem formy poprzez bieganie, jesteś w stanie bezproblemowo utworzyć w ten sposób nie tylko własny trening, ale cały plan treningowy. Proces tworzenia treningu i przesyłania go do kalendarza (co zautomatyzuje Twoje przygotowania), prezentuję poniżej.

Jak utworzyć własny trening w Garmin Connect?

W celu utworzenia własnego treningu należy wejść kolejno w:

Więcej… (do dolnym pasku kart) -> Trening -> Ćwiczenia -> Utwórz trening -> Bieg.

Tam możesz utworzyć trening o dowolnych parametrach. Przykładowo utworzony trening na bazie interwałów przestawia poniższy film.

Jak dodać trening do kalendarza?

W tym celu wystarczy w aplikacji Connect wejść w kalendarz. Jeśli go nie widzisz, wyświetl go podobnie jak Garmin Coach poprzez opcję „Więcej”, edytując funkcję paska kart.

Wchodząc w kalendarz i konkretny dzień miesiąca wystarczy nacisnąć trzy kropki w prawym górny rogu ekranu, a następnie dodać trening z wcześniej utworzonych. W taki sposób do każdego interesującego Cię dnia możesz dodać trening, który po synchronizacji znajdzie się w Twoim zegarku. Wystarczy wybrać bieg i zegarek sam przypomni o ustalonym na ten dzień treningu:

Tym samym możesz tworzyć treningi i dodawać je do dowolnych dni w roku. Poświęcając niewiele ponad godzinę możesz utworzyć plan na cały okres przygotowawczy. W ten oto sposób zamiast Garmin Coach możesz samemu ustalać treningi, które przy odpowiednim doświadczeniu będą zdecydowanie lepiej dostosowane do Twoich możliwości i celów.

Zostaw Komentarz