Bieg Tropem Wilczym

with Brak komentarzy
bieg tropem wilczym

Jaki mamy największy bieg w Polsce? Któryś z maratonów, a może Bieg Rzeźnika? Nic z tych rzeczy. Największy bieg w Polsce odbędzie się 6 marca i weźmie w nim udział ponad 75 tysięcy biegaczy, a nosi on nazwę Bieg Tropem Wilczym. W tym wydarzeniu weźmie udział równolegle w 360 miejscowości w całej Polsce, a w tym roku przyłączą się kolejne miasta spoza granic kraju. Wydarzenie to znane jest w najdalszych zakątkach świata jak Nowa Zelandia, Brazylia czy Stany Zjednoczone.

Bieg Tropem Wilczym

Bieg Tropem Wilczym organizowany jest od 2013 roku. Swój późniejszy rozmach zawdzięcza świętu, jakie zostało ustanowione 1 marca 2011 roku. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-63 w obrębie przedwojennych granic RP.

Dzięki grupie pasjonatów pierwszy Bieg Tropem Wilczym został zorganizowany w lasach wokół Zalewu Zegrzyńskiego. Miał on charakter lokalnego biegu przełajowego, w którym udział wzięło 50 uczestników. 

Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce najłatwiej pozyskać fundusze na biegi związane z kultywowaniem historii i pamięci ofiar, organizatorzy wykorzystali okazję i dzięki wielkiemu zaangażowaniu Fundacji Wolność i Demokracja bieg został przeniesiony do Warszawy. Tutaj w drugiej edycji wzięło udział już ponad 1500 biegaczy. 

Bieg oczywiście swoją popularność zyskał dzięki darmowemu charakterowi, co zostało przedstawione jako sukces Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główny patronat nad zawodami sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej, a największymi sponsorami biegu są spółki Skarbu Państwa m.in. Orlen, KGHM i PGE. W kolejnych edycjach do biegu chętnie przyłączają się kolejne miejscowości. Nie wiąże się to z dużymi kosztami organizacyjnymi dla gmin, gdyż fundusze na ten cel płyną z budżetu centralnego.

W ten sposób gminy są zachęcane do pielęgnowania tradycji i historii, upamiętniając Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak zapisać się na Bieg Tropem Wilczym?

Aby zapisać się na bieg, wejdź na stronę tropemwilczym.org i poszukaj mapy umieszczonej pod „zapisami dla Warszawy”.

Tam odnajdziesz biegi w różnych miejscowościach. Kursor naprowadź na NAZWĘ interesującej Cię miejscowości (nie na punkt). Po kliknięciu zostaniesz przekierowany na podstronę z informacjami organizatora lokalnego. Tam też powinien znajdować się link do zapisów.

Jeśli takiej informacji nie będzie, najlepiej poszukać informacji o biegu na fanpage’u Waszej miejscowości na FB. Dodatkowo można skontaktować się z osobą wskazaną jako organizator w Twoim mieście.

Większość miast już rozpoczęła zapisy. Mimo to duża część miejscowości prowadzi zapisy stacjonarnie w dniu biegu lub elektronicznie na stronach miasta. Stąd nieraz brak szerszych informacji na podstronach mapy z miejscowościami.

bieg tropem wilczym

Szczegóły biegu

Główny bieg zawsze odbywa się tradycyjnie na dystansie 1963 metrów. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Jest to dystans wspólny dla wszystkich miast.

Dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełnia scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje. W ramach tego wydarzenia mogą odbywać się biegi dla dzieci lub dodatkowe z pomiarem czasu na dystansach 5 lub 10 km. Warto sprawdzić harmonogram na stronach swojej miejscowości.

Start biegu głównego rekomendowany jest na godzinę 12.00, czyli w samo południe. Jednak w związku z licznymi lokalnymi dodatkowymi atrakcjami w tym dniu, organizatorzy często ustalają harmonogram indywidualnie.

Warto brać udział w biegu nie tylko ze względu na pamięć o Żołnierzach AK, ale również ze względu na darmowe propagowanie zdrowego stylu życia. Należy jeszcze raz podkreślić, że Biegi Tropem Wilczym w całej Polsce są zupełnie darmowe!

Trochę historii

Żołnierze Wyklęci to żołnierze Wojska Polskiego, działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Pozostali oni wierni swoim ideałom, widząc w ustroju komunistycznym zagrożenie dla wolności Polski i człowieka. Do końca pozostali wierni złożonej przysiędze w kwestii bezkompromisowości we współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Władza II RP pozbawiła ich wszelkich praw. W związku z ciągłym zagrożeniem ukrywali się po lasach. Mimo to większość z nich została odnaleziona, więziona i zamordowana przez Urząd Bezpieczeństwa.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski. Swoją obecność zaznaczali również na Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP, zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi.

Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy. Miało to miejsce w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w województwie lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-56, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Ile razy w tygodniu biegać