Bieganie dwa razy dziennie

with Brak komentarzy
bieganie dwa razy dziennie

Dodanie drugiego treningu biegowego w ciągu dnia może przysłużyć się jakości Twojego biegania. Odpowiednio dobrana intensywność drugiego biegu może sprawić, że bieganie dwa razy dziennie pozwoli wskoczyć na wyższy poziom.

Zapewne rzadko – jeśli nie wcale, biegasz dwa razy dziennie. Główną przyczyną, dla której bieganie dwa razy dziennie wydaje nam się niemożliwe, jest brak czasu. Innym jest obawa przed przetrenowaniem lub kontuzją. Jeśli jednak chcemy przenieść swoje osiągnięcia na wyższy poziom, warto pomyśleć o podwojeniu swoich treningów.

Bieganie dwa razy dziennie przyspiesza przemiany w organizmie. Lepiej nauczy wykorzystywać glikogen poprzez przemianę tłuszczy w cukry, zwiększy zapotrzebowanie na tlen, czyli poprawi wydolność, pobudzi do wzrostu mięsień sercowy, co będzie przyczynkiem do zwiększenia wydolności układ krążenia. To wszystko ma szansę sprawić, że zaczniesz lepiej wykorzystywać tlen, co opóźni zmęczenie. Krótszy czas na odpoczynek między treningami wymusi na organizmie przyspieszenie regeneracji.

Kiedy i jak wprowadzać bieganie dwa razy dziennie

Dodatkowy trening biegowy w ciągu dnia powinien być mniej intensywny i krótszy niż główny bieg. Mowa tu o treningach interwałowych, tempowych czy innych mocno obciążających Twoje ciało i układ wydolnościowy. Kiedy biegasz dwa razy dziennie, jeden z tych dwóch treningów powinien być od 20% do 70% mniej obciążającym w zależności od tego, jakie parametry mierzysz podczas biegu.

Co istotne, nie zawsze drugi / późniejszy trening biegowy musi być tym lżejszym, choć z pewnością taka konfiguracja przyniesie lepsze korzyści. Czasami możesz wybrać pierwszy, poranny trening, jako rozruchowy do mocnego akcentu. Takie rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na osiągnięcie założeń podczas drugiego biegu.

W poniższej tabeli możesz zapoznać się z rozsądnymi założeniami obciążeniowymi drugiego treningu wyrażone procentowo w zależności od parametrów pierwszego treningu.

Parametry treningudodatkowy treningczas przerwy między treningami
tempo60% – 90% tempa
szybszego treningu
od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu
tętno70% – 80% tętna
bardziej obciążającego treningu
od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu
czas50% – 80% czasu
dłuższego treningu
od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu
odległość30% – 90% czasu
dłuższego treningu
od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu

Bieganie dwa razy dziennie wprowadzaj tylko w dni, kiedy naprawdę czujesz, że masz na to siłę i przeczucie o korzyściach takiego rozwiązania. Drugi trening biegowy w przygotowaniach do maratonu lub półmaratonu nie zawsze musi być obciążający.

Na początku przygody z drugim treningiem możesz dzielić długie wybiegania. Przykładowo, trzydziestokilometrowe sesje można podzielić w stosunku 10 km porannego wolniejszego biegu i po południu 20 km tempem maratońskim. Przy półmaratonie może to być stosunek 5 km rano, a 10-15 km po odpoczynku.

Ważne, aby nie rozdzielać długich wybiegań w stosunku 50/50, tylko rozkładać je tak, aby jedna z sesji trwała minimum te 60 minut, bo tylko wtedy odnieść może zamierzony skutek.

W innych przygotowaniach drugi trening może być tylko nieco mniej intensywny. Mowa tu o interwałach, podbiegach, tempówkach. W tych przypadkach najkorzystniejszy będzie bieg ciągły o umiarkowanej intensywności.

Poniżej w tabeli przedstawione są założenia treningowe drugiego biegu w zależności od rodzaju pierwszego treningu.

Rodzaj treningudodatkowyczas przerwy między treningami
wybieganiado 50% długości
pierwszego treningu
od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu
Interwały, rytmy, podbiegi,
przebieżki, zabawy biegowe
20-30 minutowy OWB2od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu
Biegi BNP, crossy,
biegi tempowe
30% – 50% czasu
dłuższego treningu
i 85% jego intesywności
od 4 do 10 godzin
w zależności od obciążenia pierwszego treningu

Bieganie dwa razy dziennie – przykłady

Bieganie dwa razy dziennie jest dla osób z potężną bazą tlenową i wyśrubowanymi osiągnięciami, gdzie kilka sekund poprawy jest dużym wyzwaniem. Są to więc treningi dla osób mocno zaawansowanych, gdzie dotychczasowy, standardowy trening nie przynosi już takiego progresu.

Trening ten jest dla osób celujących właśnie w życiówki. W dni, w które robisz mocny trening, dodaj drugi też intensywny, ale krótszy.

Jeśli próbujesz poprawić się w półmaratonie lub maratonie, wykonaj poranny bieg tempowy, a po południu buduj wytrzymałość poprzez interwały w okolicach progu mleczanowego np. 3 x 1,5 km.

Gdy celujesz w życiówkę na 5 lub 10 km, rano wykonuj wolne wybieganie z elementami rytmów np. 8 x 100 m. Po południu możesz dodać interwały np. 4 x 2 km w tempie na 10 km lub 6 x 400 m w tempie na 3 km.

Wykonując drugi trening zmuszasz swoje włókna mięśniowe do wytężonej pracy, a to sprawia, że regeneracja staje się jeszcze ważniejsza. W wolne dni odpoczywaj, ile się da. Nie wykonuj żadnych dodatkowych zajęć poza koniecznymi.

Korzyści z podwójnych treningów w ciągu dnia

  • szybsza utylizacja kwasu mlekowego
  • lepsze odżywienie mięśni poprzez dotlenienie naczyń włosowatych
  • „świeższe” nogi na następnym treningu
  • wzrost wydzielania hormonu wzrostu, wzmacniającego mięśnie i wspomagającego spalanie tłuszczu.

Zostaw Komentarz