Czy można biegać codziennie?

with Brak komentarzy
Czy można biegać codziennie

Czy można biegać codziennie? Jeśli chodzisz codziennie, to możesz również biegać codziennie. Postrzegając tak stan rzeczy, ważne, aby to bieganie nie było bardziej angażujące dla Twojego organizmu niż chodzenie. W innym przypadku takiemu bieganiu powinien przyświecać już konkretny cel i plan. Codzienne obciążające bieganie bez planu i celu może nie tylko nie przynieść żadnych efektów, ale nawet mocno zaszkodzić. 

Kto może codziennie biegać?

Być może zaskoczę Cię, ale codziennie bieganie jest bardziej potrzebne osobom początkującym, niedoświadczonym niż zawodowcom.

Taka osoba na początku swojej przygody z bieganiem musi przede wszystkim pracować nad głową, mentalnością, aby wyjście na trening było czymś naturalnym, jak wyjście do pracy czy sklepu. 

Oczywiście nie chodzi o to, aby zamęczyć organizm. Budowanie nastawienia nie może być mocno angażujące fizycznie dla Twojego ciała, bo głowa szybko się zniechęci. Bardziej chodzi tu o wyrobienie w sobie nawyku niż uzyskanie faktycznych korzyści w postaci kondycji fizycznej. Dlatego nawet jeśli jako początkujący biegacz poświęcisz dziennie 5 minut na wyście na trening, jest to już wystarczające budowanie mentalności. Przy okazji chcąc nie-chcąc, po kilku tygodniach zauważysz u siebie lepszą kondycję.

Drugą grupą osób, dla których codzienne bieganie nie powinno stanowić problemu, są osoby nieprzywiązujące wagi do wyników i osiągnięć. To osoby traktujące bieganie jak krótką, kilkunastominutową formę odpoczynku, spaceru, oderwania od natłoku codziennych spraw. Tacy ludzie z pewnością czerpią dużo korzyści z codziennych aktywności, gdyż nie traktują tego jak wyzwania, a jak coś przyjemnego. Nie idzie za tym angażująca ciało gonitwa za wynikami lecz relaks.

U trzeciej grupy – osób zaawansowanych wszystko zależy od obranego celu. Jeśli przygotowujesz się do wymagających zawodów biegowych, mogą być etapy, gdzie będziesz biegać nie tylko kilka dni pod rząd, ale nawet dwa razy dziennie. Jednak powinny być to pojedyncze okresy, podparte konkretnym planem treningowym. Biegać codziennie czyli nabijać puste kilometry u osoby wytrenowanej nie ma najmniejszego sensu, jeśli nie idzie za tym konkretny cel. Lepiej biegać co drugi dzień, a dni bez treningu biegowego przeznaczyć na regenerację czy nawet na ćwiczenia wzmacniające.

Po co biegać codziennie?

Dlaczego codzienny trening jest przeznaczony raczej dla osoby początkującej? Dziś wiemy, jak bardzo istotne jest uczenie się dobrych nawyków poprzez konsekwentne dążenie do celu. Umiejętność konsekwentnego wytrzymania w codziennym biegu pozwoli na późniejszym etapie łatwiej zbudować tzw. bazę biegową. To właśnie ona jest fundamentem dla progresu. W moim przekonaniu nie byłby on możliwy u wielu osób, gdyby nie zmiana nastawienia psychicznego do biegania. Udaje się to osiągnąć w konsekwencji codziennych, lekkich treningów na samym początku przygody z bieganiem.

Jeśli już jesteśmy przy bazie biegowej, to absolutną podstawą, aby zacząć ją rozbudowywać, jest umiejętność wytrzymania godzinnego biegu w komfortowej strefie, czyli takiej pozwalającej na swobodą rozmowę. 

Oczywiście od zera do godziny należy dochodzić stopniowo. Całkiem prawdopodobne, że na początku nawet nie będziesz biegać, a chodzić, szczególnie jeśli cierpisz na znaczną nadwagę lub ogranicza Cię niechęć do zmęczenia. Dlaczego jest to całkiem naturalne, przeczytasz w artykule o marszobiegach.

Samo bieganie powinno odbywać się według reguły: Dystans kolejnego dnia nie powinien być znacząco większy względem dystansu dnia poprzedniego. Umownie przyjmuje się za poprawne dziesięcioprocentowe skoki obciążenia z treningu na trening. Oczywiście nie jest to regułą. Każdy z nas ma inne predyspozycje i możliwości, dlatego należy rozpatrywać to indywidualnie. Osobom chcącym biegać codziennie zalecałbym skupienie się na czasie, a nie dystansie.

Jak biegać codziennie?

W codziennym bieganiu, jak już mogłeś wyczytać wyżej, tak naprawdę chodzi o aktywność ruchową, która pomaga uchronić przed niechęcią do treningu. Dlatego biegać codziennie dla osoby początkującej może oznaczać zwyczajne codziennie szybkie chodzenie.

Wykonywanie codziennych kroków przygotuje do większego wysiłku nie tylko układ oddechowy, ale też stawy i mięśnie.

Ważne, aby ta aktywność nie zachodziła przy okazji codziennie wykonywanych czynności takich jak wyjście do pracy, spacer z dzieckiem lub psem. Powinna to być dodatkowa, nadmiarowa aktywność, bo tylko w ten sposób nasz mózg jest w stanie przezwyciężać niechęć do dodatkowego zajęcia, a tym samym budować progres.

Codzienne treningi powinny być też jasno rozpisane w czasie. Zazwyczaj powinny trwać maksymalnie do kilku tygodni. Chyba że zmienisz w między czasie charakter aktywności i stanie się on jedynie rekreacyjnym, krótkim, niezobowiązującym czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Poniżej znajdziesz kreator planu treningowego dla osoby początkującej, gdzie po podaniu wieku oraz wagi otrzymasz podpowiedzi, jak można bezpiecznie biegać codziennie, aby przynosiło to efekt.

Przydatne artykuły:

Zostaw Komentarz