Garmin Fenix twoim trenerem

with Brak komentarzy
Garmin Fenix

Dlaczego zegarek Garmin Fenix jest najlepszym wyborem dla trenujących nie tylko zawodowo, ale i amatorsko lecz na poważnie? Cała tajemnica tkwi nawet nie w zegarku, a w aplikacji Garmin Connect. Dodając do tego pas telemetryczny, zyskujemy całkiem profesjonalny zestaw, którego nie powstydzi się nawet zawodowiec. I oczywiście nie chodzi o to, że taki zestaw wygląda profesjonalnie czy wzbudza prestiż lub poczucie zazdrości. Jeśli ktoś umie korzystać z tych narzędzi, zastąpią one trenera, bo teraz będziesz miał osobistego trenera przy sobie.

Jednak po kolei.

O firmie

Firma Garmin jak wiele innych amerykańskich myśli biznesowych swoje początki notuje w garażu. Dzięki dostępowi do wojskowych systemów GPS stała się szybko potęgą na arenie lotnictwa i żeglugi, choć jak to z garażowym biznesem bywa, początki nie były łatwe. Wraz z uwolnieniem technologii GPS dla cywilów oraz powstawaniem pierwszych smartfonów z tą technologią, firma zaczęła tracić rynek. Jednak wróżenie jej szybkiego końca nie sprawdziło się. Garmin świetnie odnalazł się w segmencie sportowym dla zwykłych użytkowników. Powstały między innymi zegarki Garmin Fenix.

Przewaga Garmin Fenix nad konkurencją

Mimo istnienia konkurencji firm takich jak Sunto, Polar czy Tomtom, a ostatnimi czasy także ogromnego wyrzutu sportowych smartwachy firm produkujących smartfony, Garmin nadal jest niedościgniony i sporo wyprzedza swoich konkurentów.

Wszystko to za sprawą świetnego rozumienia potrzeb użytkowników. 

Prace nad nowymi zegarkami konsultowane są z profesjonalnymi sportowcami, dlatego napakowane są opcjami, pozwalającymi uprawiać sport tak zwykłemu amatorowi jak i profesjonaliście. 

Największy segment wśród zegarków Garmin stanowią te dla biegaczy, choć zawierają opcje innych dyscyplin. Połączenie praktycznie każdego zegarka z aplikacją Garmin Connect pozwala zainstalować na zegarku aplikacje pozwalające monitorować przeróżne dyscypliny jak nawet jeździectwo konne czy… szachy.

Jednak to segment zegarków Garmin Fenix jest najbogatszy w dostęp do przeróżnych opcji. Ostanie dwa flagowe modele Fenix 6 i Fenix 7 to już w pełni profesjonalne urządzenia, pozwalające ze szczegółami analizować nasze bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. 

Tutaj skupimy się na opcjach biegowych, gdyż o tym stanowi ten blog. To co wyróżnia zegarki Garmin Fenix spośród innych to funkcje biegowe. I nie chodzi tu o pomiar odległości, ilość kroków czy nawet tętno. W tym momencie te opcje posiada większość smartwatchy na rynku, nawet tych niededykowane dla osób aktywnych. Opcje treningu interwałowego, poziom wytrenowania poprzez wyznaczenia pułapu tlenowego i progu mleczanowego czy najnowsza funkcja pulsoksymetru sprawią, że Twoje trenowanie będzie pełne motywacji, jakby towarzyszył Ci profesjonalny trener.

Dlatego przedstawię Ci opcje i ustawienia w zegarkach Garmin Fenix, o których mogą nie wiedzieć nawet ich posiadacze.

Zegarek Garmin

Interwały

Wybierając trening biegania już w menu mamy opcję interwałów. Trening interwałowy pozwala nam wzmacniać pułap tlenowy. (Więcej o celu i technice biegania interwałów dowiesz się w tym artykule: Co biegać? – Interwały).

Domyślnie ustawiona jest wartość 400 metrów biegu szybkiego i 400 metrów odpoczynku. Można dowolnie zmieniać te wartości zarówno względem odległości jak i czasu. Warto od czasu do czasu wykonać taki trening, gdyż jest to ważna opcja dla biegacza, pozwalająca określać kolejne elementy treningowe dla realizowania swojego progresu.

Cel

Kolejną opcją jest cel. Można ustalić, jaki dystans chcemy przebiec, ale bardziej ciekawą opcją jest dystans i tempo. Jest to symulacja wyścigu z wirtualnym przeciwnikiem, jakim jest czas. Można też walczyć z samym sobą. W tym celu wybieramy z menu „Wyścig z aktywnością”, wskazując następnie w zegarku, z którym z naszych trening chcemy rywalizować, aby poprawić swój czas. 

Test progu mleczanowego

Inną przydatną opcją, której nie znajdziemy w innych zegarkach, jest test progu mleczanowego. Do tego testu potrzebujemy także pasa telemetrycznego.

Warto dodatkowo wyposażyć się w taki czujnik, gdyż wykonanie tego testu jest kluczowe dla każdego, kto myśli poważnie o bieganiu, kto chce poprawiać swoje wyniki. Test ten pozwoli nam ustalić obciążenie treningowe miarodajne do naszych możliwości. Więcej przeczytasz w artykule dotyczącym progu mleczanowego.

Zegarek Garmin

Garmin Fenix i segmenty

Ciekawym wariantem są segmenty. Segmenty to odcinki tras wyróżnione przez użytkownika, który jako pierwszy go oznaczył tą opcją w aplikacji Connect. Do takiego odcinka przypisane jest tempo jego pokonania przez twórcę. Każdy, kto podejmie się rywalizacji na dystansie takiego odcinka, zostanie umieszczony w statystykach. W ten sposób tworzy się lista/ranking wszystkich użytkowników, którzy przybyli ten dystans z określonym czasem. Tworzy to pewnego rodzaju rywalizację wirtualną, co jest dobrym sposobem na motywowanie ludzi do biegania.

Alert

Alerty, czyli dźwiękowe powiadomienia, świetnie korygują nasz trening podczas jego trwania. Przekroczenie założeń treningowych zostanie zasygnalizowane przez dźwięki. Możemy poddać ocenie konkretny parametr. Innymi słowy, zegarek nie pozwoli nam przekroczyć któregokolwiek z tych czynników, jeśli określimy go wcześniej odpowiednimi parametrami. Ilość parametrów do określenia jest dość imponująca. Jest to tętno, tempo, czas, dystans, rytm, kalorie, wysokość.

Metronom

Tym, co jeszcze wyróżnia Fenixy wśród innych sportów zegarków, jest metronom. Pozwala on określić rytm biegu, a więc ilość kroków na minutę. Jest to bardzo ważna opcja, szczególnie wśród profesjonalistów, gdyż pozwala zachować równą ilość kroków podczas minuty a więc też równe tempo, co w konsekwencji doprowadza do ekonomicznego biegu. Dzięki tej opcji możemy udoskonalać swój rytm biegu

Garmin Fenix – ClimbPro

Ciekawa opcja dla biegających w górach. Pozwala ona oszacować każde kolejne wzniesienie, które znajduje się przed nami podczas biegu. Pozwala to na równomiernie rozłożenie sił na całej trasie, biorąc pod uwagę poza dystansem także obciążenie, jakim jest pokonywanie wysokości.

Auto lub manual lap

Dla wszystkich trenujących żmudnie powtarzając te same odcinki np. trenujących na bieżni stadionu lekkoatletycznego lub krążących w lesie po tych samych ścieżkach jest opcja Lap. Opcja lap – czyli okrążeń – pozwala zarówno ustawić automatyczne, jak i ręcznie wybrane odcinki biegu, dzięki czemu wiemy, w jakim czasie pokonywaliśmy każdy z nich.

Trasowanie w Garmin Fenix

Miewasz czasem problem z wybraniem trasy danego dnia? Po wskazaniu celu, zegarek sam zaproponuje trasy, którymi możesz przebiec. Propozycje te pochodzą z bazy biegów innych użytkowników, jak również historii Twoich biegów. Dzięki temu masz pewność, że nie zabłądzisz w lesie i nie trafisz na ślepą ścieżkę, prowadzącą na bagna.

Sen

Fenixy posiadają także opcję monitoringu snu. Jest to opcja, z której bardzo często korzystam. Dzięki niej rano wiem, jak efektywny sen miałem w nocy, a to jest często wyznacznikiem obciążeń moich porannych treningów.

Zegarek Garmin

Widżety i tarcze

Zegarki Garmin Fenix obsługują praktycznie wszystkie widżety i tarcze dostępne przez IQ Connect. Są to dodatkowe aplikacje i nakładki wizualne na zegarek. Widżety są rozszerzeniem wbudowanych opcji i pozwalają monitorować dodatkowe aktywności lub parametry naszego ciała czy treningu.

Garmin Connect

Mimo bogatego wyposażenia zegarków Garmin, to aplikacja sprawia, że są jeszcze bardziej profesjonalne. Znajdziemy w niej wiele statystyk każdego z naszych treningów, dzięki czemu dowiadujemy się, na co zwrócić uwagę podczas kolejnych i co poprawić, a w czym już jesteśmy dobrzy.

Jednak to, co najważniejsze w tej aplikacji, to umiejętność zrzeszenia wszystkich biegaczy, posiadających zegarki Garmina. To oni mogą rywalizować między sobą, porównywać swoje osiągnięcia i statystyki. Wszystkie osiągnięcia są punktowane. Dzięki temu mamy możliwość wspinania się w hierarchii profesjonalizmu Connecta, co jeszcze lepiej motywuje do pracy. Sami możemy kreować wyzwania, zapraszać do nich innych użytkowników i z nimi rywalizować. 

Garmin Fenix Twoim personalnym trenerem

Connect pozwala być nam nawet trenerem. Pewnie nie wiedziałeś, że aplikacja ta pozwala na dowolne modelowanie treningów tak, aby Twój zegarek podpowiadał Ci jego kolejne etapy, zarówno pod względem objętościowym jak i szybkościowym. W tym celu wystarczy otworzyć Trening, a następnie Ćwiczenia.

Darmowy Newsletter