Jak biegać szybciej na 5 km? 20 wskazówek

with Brak komentarzy
ak biegać szybciej na 5 km

W związku z tym, że bieg na dystansie 5 km zasłużenie znajduje się na liście najbardziej popularnych zawodów biegowych w Polsce, większość amatorów biegania zadaje sobie pytanie jak biegać szybciej na 5 km. Dystans ten jest do pokonania nawet dla początkujących. Aczkolwiek może być dla nich sporym wyzwaniem. Dla najbardziej zaawansowanych to test wytrzymałości i szybkości.

Bieg na dystansie 5 km jest świetnym elementem planu treningowego praktycznie dla każdego dystansu, gdyż nie koliduje z żadnym elemetem przygotowawczym każdgo planu. Poniżej znajdziesz 20 porad treningowych jak biegać szybciej na 5 km, dzięki którym uzyskasz życiówkę na tym dystansie.

Jak biegać szybciej na 5 km

1. Określi swój cel

Wyznacz realny cel. Wejdź na stronę kalkulatory biegowe, gdzie na podstawie swoich wyników na innych dystansach będziesz w stanie określić realny plan na 5 km. Potem na stronie plany treningowe znajdź właściwy plan dla siebie. Musisz przygotować się do tego wyzwania wcześniej. Z marszu tego nie zrobisz.

2. Zalicz 2 km x 3

W odpowiedzi na to, jak biegać szybciej na 5 km, pomogą odpowiednie treningi. W okresie przygotowawczym wykonuj treningi w tempie docelowym. Dochodź do niego pomału. Rozpocznij od 400 m poprzez 800 m, 1 km, 1,5 km. Trening taki zacznij wykonywać między 12 a 9 tygodniem przed startem, zwiększajc intensywność przez kolejenych 8 tygodni, tak aby zdążyć odpocząć

3. Dopasuj trening

W biegu na 5 km zazwyczaj biegniemy na 90%-95% wysiłku maksymalnego, dlatego ważne jest trenowanie pułapu tlenowego. Wplataj w treningi również biegi dłuższe niż 5 km w tempie o 20-30 sekund mniejszym na kilometr niż tempo docelowe.

4. Kup parę szybkich butów

Start w nowo zakupionym obuwiu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dobrą wskazówką jak biegać szybciej na 5 km są odpowiednio szybkie buty. Stosownie wcześniej zaopatrz się w buty, które są dedykowane do szybkich biegów. Wykonaj w nich kilka treningów, aby ich kształt dopasował się do stopy. Badania wskazują, że 30 g mniej na nogach daje zysk 2 s w ciągu 3 km. Jeżeli zamienisz buty startowe na lżejsze, możesz zaoszczędzić nawet kilkaście sekund w biegu na 5 km.

5. Krótko i szybko

Przykładowy bieg na 5 km poniżej 30 minut to wyrzut serca na poziomie 23 litrów krwi na minutę. Kiedy biegniemy szybciej, wyrzut powinien być większy. Ogranicza Cię właśnie wydolność serca. Aby przygotować serce na jeszcze większy wysiłek, trenuj przed startem krótkie interwały. One w znaczący sposób poprawiają wydolność serca.

Zalecam cotygodniowe sesje, składające się z szybkich odcinków tempie od 10 do 30 s szybszym niż rekord na 1 km. Zacznij od biegów trzydziestosekundowych i wydłużaj czas nawet do minuty.

6. Przemyśl bieg

Najlepszym momentem na myślenie o biegu jest czas przygotowań. Przed biegiem opracuj strategię na kryzysy podczas biegu, które z pewnością Cię nie ominą. Przygotuj sobie odpowiednie elementy motywujące na te chwile. Pozytywne myśli, muzyka, a nawet taki drobiazg jak zmiana techniki biegu mogą pozytywnie wpłynąć na przeciwności losu.

7. Dodaj mocy swoim nogom

Wykonuj ćwiczenia na wzmocnienie nóg, aby w przypadku jakichkolwiek problemów to one wzięły odpowiedzialność za bieg. Wykonuj ćwiczenia na siłę biegową z tego poradnika.

8. Odpocznij przed startem

Kilka dni przed startem zmniejsz obciążenie treningowe o 30-50%, a to, co zostanie podziel na biegi z mocnymi akcentami i regeneracyjne. Dzięki temu Twoje ciało będzie wypoczęte i pełne energii w dniu startu. Więcej o taperingu, czyli celowym ograniczaniu jednostek treningowych, przeczytasz tutaj.

9. Nie myśl o rekordach

Wielu zawodników zauważa, że ich najlepsze biegi, w tym życiówki, zawsze były konsekwencją biegu na luzie. Gdy zbytnio chcieli lub przywiązywali dużą wagę do wyniku, uzyskanie rekordu kończyło się fiaskiem.

10. Strzel sobie kawę

Jak wiemy, kofeina pobudza nasz organizm, więc jej spożycie może być dobrym motorem napędowym przed biegiem. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że po pewnym czasie od pobudzenia, organizm musi odreagować i energia spada. Dystans na 5 km jest na tyle krótki, że nie doświadczymy tego spadku podczas biegu. Kofeina maksymalne stężenie we krwi osiąga po godzinie od jej spożycia. W związku z tym z powodzeniem możesz 40 min przed startem wypić małą czarną. Celuj w 3 mg kofeiny na kilogram masy ciała. Podwójne espresso to około 125 mg. Więcej o tym, dlaczego kawa przed ważnym biegiem to dobre rozwiązanie, przeczytasz w tym artykule.

11. Zrzuć ładunek

Przed bieganiem nie zapomnij o podstawowych potrzebach fizjologicznych. Pomijam fakt, że uczucie parcia nie sprzyja komfortowi podczas biegu. Jest wiele dowodów na to, że wolne jelita i pęcherz to lżejszy bieg nie tylko dla naszego ciała, ale przede wszystkim dla głowy.

12. Uwolnij ręce i ciało

Aby wiedzieć, jak biegać szybciej na 5 km, musisz zdać sobie sprawę z obciążenia, jakie powoduje zbędny balast. Na tak krótkim dystansie nie istnieje ryzyko odwodnienia. Nie zabieraj ze sobą żadnego picia ani nie obciążaj swojego ciała dodatkowym balastem w postaci telefonu komórkowego, kluczy czy bidonów. Co prawda niektórym biega się lepiej z muzyką. W takim przypadku zastanów się nad zmianą telefonu komórkowego na lżejszy odtwarzacz MP3. Dzisiaj nawet zegarki sportowe posiadają odtwarzacze muzyki.

13. Strój

Bądź świadomy tego, że podczas wyczerpujących biegów przeszkadzał Ci będzie każdy element Twojej garderoby. Ubierając się do biegu pamiętaj, że zawsze lepiej lekko zmarznąć niż ubrać się zbyt ciepło i cierpieć na trasie.

14. Doping

Nic tak nie motywuje, jak odpowiedni doping. Poproś znajomych, przyjaciół, rodzinę, aby stanęli na trasie Twojego biegu i mocno Cię dopingowali. Gdy ich zobaczysz, gwarantuję, że wstąpią w Ciebie nowe siły.

15. Wykonaj rozgrzewkę

Przed samym startem wykonaj rozgrzewkę, która pobudzi organizm, ale go nie zmęczy. Zamiast biegania wykonuj przysiady, podskoki i inne ćwiczenia, pozwalające rozgrzać Twoje mięśnie i przyspieszyć krążenie krwi, które jednocześnie nie zmęczą Twojego organizmu. Możesz wykonać kilkuminutowy bardzo powolny trucht.

16. Na starcie

Dobrze ustaw się na starcie. Najgorsze co może Ci się przytrafić, to przyblokowanie przez wolniejszych zawodników. Ich omijanie i wyprzedzanie może kosztować się sporo sił, co będzie miało swoje przykre konsekwencje w końcowej fazie biegu.

17. Nie podpalaj się

Aby uniknąć zbyt szybkiego startu, co może mieć negatywne konsekwencje w postaci braku sił przed metą, celuj przez pierwsze 3 km w tempo od 4 do 7 s wolniejsze niż zakładane tempo startowe. Wydaje się, że stracisz przez to cenne kilkanaście sekund, ale praktyka pokazuje, że to najskuteczniejsza strategia biegu po nowy rekord.

18. Podczep się

Po starcie poszukaj zawodników, którzy biegną w Twoim tempie lub nawet nieco szybciej. Badania pokazują, że kiedy biegnie się w grupie o podobnych możliwościach nie traci się dużo czasu do tego tempa początkowego.

19. Ścinaj zakręty

Trasa każdych zawodów jest wyraźnie oznaczona. Nie znaczy to jednak, że nie możesz biec jeszcze krótszą trasą. Staraj się ścinać zakręty. Unikaj skupiska ludzi na zakrętach, abyś nie został zablokowany i za bardzo nie zwolnił.

20. Ramię w ramię

Już podczas samego biegu pamiętaj o trzymaniu łokci wysoko w miarę blisko tułowia. To wyeliminuje niepotrzebne dodatkowe napięcie mięśni tułowia i pozwoli utrzymać zrelaksowaną postawę. Zapewni też lepsze oddychanie, dzięki temu będziesz miał więcej siły na finiszu.

POWODZENIA!