Mięsień najszerszy grzbietu – zgięcie boczne tułowia

with Brak komentarzy
Mięsień najszerszy grzbietu
mięsień najszerszy grzbietu
Mięsień najszerszy grzbietu
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany330 s
zaawansowany435 s

Faza wstępna

Stań w delikatnym rozkroku. Sylwetka wyprostowana. Unieś ramiona wyprostowane w łokciach do góry. Splecione palce dłoni unieś nad głowę w ten sposób, aby ich wewnętrzna część była skierowana na zewnątrz.

Faza kluczowa

Wykonaj skłon w bok utrzymując wyprostowane nogi i łokcie. Głowę trzymaj w jednej linii z ramionami patrząc przed siebie. Podczas skłonu poczujesz rozciąganie bocznej części pleców pod pachą. Wykonaj skłony na obie strony.

Zalecenie:

Dla wszystkich sportów biegowych angażujących do pracy górną część ciała. M.in. dla triatlonistów wykonujących cykliczne ruchy ramionami.

Wskazówki: jeśli poczujesz mocniejszy ból podczas rozciągania w pod pachami, możesz rozluźnić dłonie lub zgięcie w ramion w łokciach.


Mięsień najszerszy grzbietu to część układu mięśniowego człowieka, znajdujący się w środkowej i dolnej części pleców. Można go opisać jako cienki, płaski, trójkątny mięsień o największej powierzchni. Oprócz przywodzenia, obracania do wewnątrz i prostowania ramienia, jest on także pomocniczym mięśniem wdechowym oraz wydechowym.

W swoim długim przebiegu mięsień grzbietu znajduje się aż w trzech okolicach. Są to lędźwiowa, piersiowo-boczna, pachowa.

Mięsień ten przywodzi i obraca ramię do wewnątrz. Przy ustalonym stawie ramiennym jest pomocniczym mięśniem wdechowym oraz pomocniczym mięśniem wydechowym – jego boczny brzeg napina się podczas kaszlu.

Źródło: Wikipedia

Zostaw Komentarz