Przebieżki

with Brak komentarzy
przebieżki

Wiele źródeł traktuje przebieżki i rytmy tożsamo. O ile w rytmach jesteśmy skupieni na technice i dystansie, o tyle ja terminem przebieżki będę nazywał bardziej infantylne rytmy, w których technika oraz dystans schodzą na drugi plan.

Głównym zadaniem przebieżek jest dogrzanie, rozruszanie organizmu oraz wyjście z rutynowego długiego wybiegania przy pomocy mocniejszych akcentów, a nawet podbudowanie naszego ego. Dlatego przebieżki będziesz wykonywać przed cięższym treningiem w ramach rozgrzewki (wtedy nie biegaj ich na maxa) albo w trakcie lub pod koniec długich wybiegań, aby w ten sposób wysłać sygnał do mózgu, że nie zapomniałeś, jak to jest szybko biegać.

Przebieżki – co to jest i jak je biegać?

W przebieżkach nie będziemy ustalać czegoś takiego jak równe dystanse szybszego biegu przeplatane równymi odstępami odpoczynku. Nie będziemy też określać procenta prędkości maksymalnej, jaki powinieneś osiągnąć w tym biegu. Przebieżki mają być spontaniczne, niezaplanowane. Masz ochotę pobiec na maxa – leć! Masz ochotę pobiec tylko nieco szybciej – zrób to! Jeśli chcesz, biegnij 100 m. Kolejną przebieżkę zrób tylko 50 m albo 300 m. Może ona być za 5 minut lub za 5 kilometrów. Nie ma to znaczenia. Pamiętaj tylko, że przebieżki to nie wyścig, nie są to też biegi tempowe czy interwały. Ma to być impuls, zmiana punktu odniesienia w rutynowym, codziennym, żmudnym treningu. Nie planuj sobie pięciu przebieżek z maksymalną prędkością w równych odstępach czasu. Zamiast tego zaplanuj sobie interwały. Nie planuj też trzech przebieżek po 1 km z nienajszybszą prędkością – lepsze do tego celu są biegi progowe.

Odpoczynek między przebieżkami

Drugą ważną zasadą jest odpoczynek. Przebieżki rozpoczynaj w drugiej strefie tętna, a więc na nie bardzo zmęczonym organizmie. Poziom zmęczenia, jaki będzie odpowiedni przed każdą kolejną przebieżką można porównać tego po 15-20-minutowym truchcie dla doświadczonego biegacza lub 5-minutowym truchcie dla początkującego biegacza. Dlatego odstępy między takimi biegami mogą sięgać nawet kilkunastu minut, w zależności od ich intensywności i długości.

Występują jednak pewne wyjątki od zasady wypoczętego organizmu. Można wykonać kilka bardzo szybkich powtórzeń jedno po drugim na bardzo krótkim odpoczynku. Jednak wtedy takie biegi nie powinny być dłuższe niż 60 m. Ma to sens chwilę przed startem w zawodach. Dajemy w ten sposób impuls do mózgu, że zaraz coś się będzie działo. Pobudza to wzrost poziomu adrenaliny, budzi się w Tobie fighter.

Kiedy jest czas na przebieżki?

Jednak w przebieżkach czy to na treningu czy pięć minut przed wystrzałem startera w zawodach nie chodzi o to, aby się zmęczyć, a o to, żeby powiedzieć sobie: jestem mocny, ale teraz nie będę sobie tego udowadniał.

Przebieżki stosuj podczas lekkich treningów takich jak wybiegania, zabawy biegowe, crossy lub właśnie chwilę przed zawodami jako środek dopingowy. Przebieżka jest też dobrą formą podbiegu. Charakterystyczne dla wprawionego w boju biegacza jest to, że gdy widzi podbieg, górkę – przyspiesza.