Sposób na problemy ze snem i bezsenność

with Brak komentarzy
problemy ze snem

Bezsenność nie jest jak nazwa wskazywałaby całkowitym brakiem snu. Mamy bardziej do czynienia z zaburzeniami snu. Osoby cierpiące na tzw. bezsenność muszą spać, bo inaczej organizm niebyłby w stanie funkcjonować, co w konsekwencji zakończyłoby się śmiercią. Bezsenność jest to niewystarczająca ilość snu, co przekłada się na jego fatalną jakość. To powoduje ciągłe zmęczenie, znurznie, brak koncentracji, co ostatecznie kończy się szukaniem pomocy farmakologicznej. W tym artykułe opowiemy sobie o domowych sposobach na problemy ze snem. Wskażę cudowny sposób na bezsenność.

Na szczęście w większości przypadków beznenność da się wyleczyć poprzez zmianę nawyków, bez faszerowania się tabletkami, źle wpływającymi na żołądek, wątrobę i cały układ pokarmowy.

Problemy ze snem

Aby mówić o bezsenności jako przewlekłej głęboko zaawansowanej chorobie musi występować problem z zaśnięciem nie tylko wieczorem czy w nocy. Jeśli nawet przy ogromnym zmęczeniu towarzyszą nam problemy z zasypianiem to przyczynami takiego stanu rzeczy zazwyczaj są:

  • choroby i bóle
  • praca w nocy
  • długotrwały stres
  • zażywane leki czy środki psychoaktywne

Te czynniki zazwyczaj powodują problemy ze snem i należy szukać przyczyn trudności z zasypianiem od rozwiązania powyższych problemów.

Tymczasem jeśli odsypiasz nieprzespaną noc w dzień lub długo śpisz rano, to bardziej jest to zachwianie trybu dobowego. Jeśli żadna dolegliwość z powyższej listy Cię nie dotyczy to mam dla Ciebie prosty, choć wymagających nieco wysiłku sposób na bezsenność.

Cudowny sposób na bezsenność

Ten cudowny sposób na bezsenność wymaga nieco wysiłku, gdyż musisz zmienić swoje dotychczasowe nawyki, co bez odpowiedniego samozaparcia może okazać się dość trudne. Natomiast jest cudowny, gdyż jest darmowy i nie wymagający specjalistycznej wiedzy z zakresu nauki czy medycyny do wdrożenia.

Najprostrzym sposobem na problemy ze snem jest doprowadzienie organizmu do stanu, w którym będzie potrzebował odpoczynku. Niby wydaje się to banalnie oczywiste jednak z realizacją już trudniej. Dzieje się to dlatego, gdyż nie potrafimy zrezygnować z przyzwyczajeń. Popadamy w złe nawyki zarywając często noce, co skutkuje późniejszymi problemami z zaśnięciem. Kiedy w końcu planuemy wrócić do normalnego trybu, dopada nas późnym wieczorem brak chęci zaśnięcia bez konkretnej przyczyny. Nasze ciało przyzwyczajone do bezsennych późnych wieczorów nie potrzebuje jeszcze snu. Może ono pozwolić sobie na takie harce, gdyż wie, że pozwolisz mu odespać rano ten stan. A powtarzając cyklicznie taki proces, dochodzi do zaburzeń cyklu dnia. Należy odwrócić ten proceder. Zacząć funkcjonować, kiedy masz ochotę na sen, a zasypiać, gdy organizm tego nie chce. Szczególnie ta druga czynność może okazać się trudna. Stąd należy spowodować, aby organizm pod koniec dnia był na tyle wyeksploatowany, by nie miał problemu z zaśnięciem.

Wcześnie wstawaj

Jak doprowadzić nasz organzim do wyeksplatowania pod koniec dnia?

Próbuj nie odsypiać rano nieprzespanej nocy. Zmuś się do wcześniejszego wstawania. Nastaw budzik na godzinę 5 rano. Tak wczesna pora wstawania wydłuży Twoją dobę, a więc wieczorem organizm nie będzie już taki pobudzony. Poza tym wczesne wstawanie pozwala efektywniej wypełnić czas zajęciami, co również odbije się zwiększonym zmęczeniem wieczorem.

Najpewniej mimo problemów ze snem, na początku będziesz miał kłopoty z tak wczesnym wstawaniem. Będziesz wydłużać ten moment włączając drzemkę w budziku. Przesuwanie porannego monentu wstania z łóżka oddala Cię od rozwiązania problemów z zasypianiem. Najlepszym sposobem na poranne wstawanie jest … bezmyślność. Niestety człowiek z natury jest leniwy i zawsze głowa znajdzie wymówki, aby nie zwlec się z łóżka. Z tego powodu właśnie od razu po usłyszeniu budzika wstań. Aby pobudzić mózg do działania, możesz dać mu sygnał, że jest dzień. Dobrym na to sposobem jest ekran smartfonu emitujący niebieskie światło. Dlatego najlepszym momentem na przejrzenie Internetu i portali społecznościowych jest moment zaraz po wczesnym wstaniu z łóżka, kiedy oczy jeszcze się zamykają. Jednak nie rób tego zbyt długo. Poranne wstawanie ma inny cel. Pamiętaj również, aby nie pobudzać mózgu światłem ekranu, gdy masz kłopoty z zasypianiem, a właśnie próbujesz zasnąć.

Wysiłek fizyczny na problemy ze snem

Zmęczenie fizyczne nie jest oznaką słabości organizmu, a sygnałem o potrzebie odpoczynku. Dlatego świetny sposób na bezsenność to poranna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Zaraz po przebudzeniu wyjdź na kilkunastominutowy szybki spacer lub bieg (Sprawdź artykuł chodzenie czy bieganie). Intensywność nie ma znaczenia, aczkolwiek czym cieszysz się większą sprawnością fizyczną, tym ta aktywność powinna być intensywniejsza, aby odczuć zmęczenie porannym wysiłkiem. Jej celem jest dotlenienie i pobudzenie organizmu, poprzez podwyszone tętno. Czym częśniej będziesz powtarzać taki proces, tym szybciej stanie się rutyną. Ważne, aby po powrocie z porannej aktywności nie kłaść się i nie odsypiać, tylko rozpocząć dzień od swoich standardowych obowiązków. Po kilku takich cyklach gwarantuję, że już późnym popołudniem będziesz się pokładał. Połóż się o godz. 21, aby kolejnego dnia ponownie wstać o tej samej porze.

Zrezygnuj z drzemki w ciągu dnia

Po powrocie z porannej aktywności będziesz czuł się rozbudzony i pełen energii do działania. Taki stan może trwać do kilku godzin, po czym możesz odczuć znurzenie. Ważne, abyś starał się wytrwać do końca dnia bez dodatkowej drzemi. To pomorze zasnąć wieczorem dużo wcześniej niż zazwyczaj.

Nie pobudzaj się kawą po aktywności

Bezpośrednio po porannej aktywności nie pobudzaj się dodatkowo kawą, gdyż po chwilowym działaniu jej efekt będzie odwrotny i zabierze Ci energię. Pierszą kawę wypij dopiero gdy poczujesz spadek energii wciągu dnia.

Aktywny dzień na problemy z zasypianiem

Staraj się mieć aktywny dzień pod względem intelektualnym. Przez cały dzień próbuj znajdować sobie zajęcia, które wymagają od Ciebe zaangażowania umysłowego, wykonania jakiejś pracy. Może to być zarówno zawodowa praca biurowa jak i rozwiązywanie krzyżówek.

Wycisz się przed położeniem

Godzinę przed planowanym snem nie pobudzaj organzimu. Staraj się nie pić kawy, napojów energetyzujących oraz nie jeść słodyczy. To wszystko może dodatkowo pobudzić orgaznim do działania poprzez kofeinę i cukier. Również jedzenie ciężkostrawnych posiłków przed snem powodować może problemy ze snem poprzez pobudzenie orgazmu procesem trawienia.

Problemy ze snem przez światlo ekranów

Unikaj w łóżku używania smartofów, komputerów oraz nie oglądaj telewizji. Widmo światła niebieskiego prowadzi do zmniejszenia produkcji melatoniny, która jest produkowana tylko w ciemności i reguluje sen oraz poszczególne jego fazy. To nie tylko opóźnia zasypianie, ale także obniża ogólną jakość snu.

cudowny sposób na bezsenność

7 sposobów na bezsenność – podsumowanie

Głównym czynnikiem wpływającym na bezsenność i problemy ze snem są:

  1. Wczesne wstawanie – czym wcześniej zgotujesz pobudkę swojemu ciału, tym łatwiej zaśnie ono wieczorem.
  2. Aktywność fizyczna – cudowny sposób na bezsenność i na prawidłowe zasypianie. Gdy organzim poczuje zmęczennie pod koniec dnia nie będziesz miał innego wejścia niż zasnąć jak dziecko.
  3. Zrezygnuj z drzemki w ciągu dnia – nie regeneruj organizmu popołudniową drzemką, to da mu dodatkowe siły w nocy.
  4. Zrezygnuj z porannej kawy – poranna kawa sprawia, że nie będziesz umiał bez niej funkcjonować, rozchwieje Twój tryb dnia.
  5. Zajmij się czymś! – napięty grafik dnia to jest doskonały spsoób na bezsenność. Nawet nie zorientujesz się kiedy nastanie wieczór, a Ty w końcu będziesz mógł zmęczony się położyć.
  6. Wycisz się – problemy z zasypianiem często wynikają z pobudzonego stanu. Staraj się przed snem dodatkowo nie pobudzać jego stanu poprzez teneczną muzykę, posiłki czy ożywiony nastrój.
  7. Zrezygnuj z ekranu – Niebieski ekran pobudza nasz mózg, co generuje problemy z zasypianiem. Unikaj wszelakich urządzeń imitujących niebieskie światło będą to smartfony, tablety, telewizory, kamoputery.

Zostaw Komentarz