Strefy tętna i tętno maksymalne

with Brak komentarzy
Strefy tętna i tętno maksymalne

Niejednokrotnie na łamach tego portalu opowiadałem o tętnię. Przykładam do tego tak dużą wagę, gdyż nie ma ważniejszego parametru u osoby aktywnej fizycznie. Jedynie tętno jest w stanie precyzyjnie określić nie tylko poziom aktualnego zmęczenia, ale również intensywność, z jaką angażujemy nasze ciało do wysiłku. Jest to tak ważne, gdyż nie zawsze maksymalna intensywność daje najlepsze rezultaty. Z tego właśnie powodu wymyślono zakresy / strefy tętna.

Co to jest tętno?

Planując napisanie tego artykułu, chciałem możliwie precyzyjnie, a zarazem prostymi słowami opisać, czym jest tętno. Z pomocą przyszedł zwykły słownik języka polskiego. Mamy tam prostą jak budowa cepa definicję: odgłos towarzyszący rytmicznym skurczom naczyń krwionośnych serca, wyczuwalny w tętnicach.

Czym większemu wysiłkowi fizycznemu poddajemy nasz organizm, tym więcej paliwa potrzebuje on do funkcjonowania. Sytuacja jest analogiczna jak podczas jazdy samochodem. Czym szybciej jedziesz, tym więcej spalasz. Czym bardziej się męczysz, tym więcej spalasz tlenu, który znajduje się we krwi. Stąd szybciej oddychamy i nasze serce pracuje szybciej, aby dostarczyć komórkom odpowiednią ilość tlenu z powietrza. Transport tlenu wraz z krwią, jak wiemy, odbywa się przez żyły i tętnice. I właśnie falujące podczas pompowania krwi przez serce tętnice pozwalają nam mierzyć ilość skurczów serca na minutę, czyli tętno.

Strefy tętna

Strefy tętna zostały tak pomyślane, aby intensywność treningów przyporządkować do ilości skurczów mięśnia sercowego, co pomaga w notowaniu postępów. Poprzez kontrolowany wysiłek, który wzmacnia ten organ, przyzwyczajamy nasz organizm do długookresowego wysiłku.

Dlatego chcąc notować progres, najpierw należy nauczyć serce odpowiedniego rytmu. Do tego służą biegi w niskich zakresach tętna maksymalnego.

Po pewnym czasie trenowanie na niskich intensywnościach skurczów serca już nie przynosi tak korzystnych rezultatów. Bardziej pozwala utrzymać aktualny stan wytrenowania, nie notować regresu.

Do odnotowywania kolejnych postępów należy włączyć w harmonogram mocniejsze treningi na wyższej strefie

Metod obliczenia stref tętna jest co najmniej kilka. Poniżej przedstawiam najbardziej popularne zakresy tętna wraz z opisami.

Strefa tętna% tętna maxCo dajeSamopoczucieJak często biegać
150%-60%Poprawia ogólny stan
zdrowia i pomaga w
regeneracji po ciężkim treningu.
Dobrze dotlenia i wspomaga
regenerację mikrourazów
oraz tzw. zakwasów.
Bardzo dobre, swobodna
rozmowa, możliwość
długiego kontynuowania wysiłku.
Można codziennie
260%-70%Wzmacnia serce oraz inne
narządy układu krążenia i
oddechowego. Strefa w
której wzmagamy spalanie tłuszczu.
Bardzo dobre, swobodna
rozmowa, możliwość
długiego kontynuowania wysiłku.
Można codziennie
370%-80%Tzw. strefa aerobowa.
Tutaj najefektywniej
wykorzystujemy stosunek tętna
do poziomu zmęczenia dla
budowania wytrzymałości,
nie poddając jedocześnie
organizmu zbyt dużym
obciążeniom.
W tej strefie wzrasta
wydzielanie się mleczanu,
jednak organizm na
bieżąco go utylizuje.
Umiarkowane, rozmowa
jest mniej swobodna.
Ucinasz końcówki zdań.
Wysiłek może być
kontynuowany
maksymalnie do godziny
lub dwóch zależnie
od poziomu wytrenowania.
Kilka razy w tygodniu
480%-90%Strefa progowa. Problem z
utylizacją na bieżąco
mleczanu. Przesuwa próg
mleczanowy, przez co w
przyszłości najpewniej
będziesz biegał szybciej i dalej.
Ciężko oddychasz, mówisz
pojedynczymi wyrazami.
Przez ból mięśni i bardzo
ciężki oddech
kontynuowanie wysiłku
jest możliwe do
kilkunastu minut lub kilku
kilometrów, zależnie od
poziomu wytrenowania.
Maksymalnie dwa razy w tygodniu
590%-100%Strefa angażująca włókna
szybkokurczliwe. Trenujesz
szybkość. Jednak poprzez
uwarunkowania ludzkiego
organizmu nie możesz biec
długo (ATP).
Bardzo ciężko oddychasz.
Urywasz pojedyncze
słowa. Wysiłek możesz
kontynuować przez
kilkadziesiąt sekund.
Po takim wysiłku chcesz
usiąść lub nawet położyć się.
Maksymalnie raz w tygodniu

Strefy tętna a tętno maksymalne

Pewnie już się zorientowałeś, że do wyznaczenia stref tętna niezbędna jest znajomość tętna maksymalnego. I tutaj zaczyna się pewien problem. Nie ma „domowych sposobów” na precyzyjne wyznaczenie stref tętna. Najbardziej pewnym sposobem jest zrobienie testu w profesjonalnym laboratorium sportowym, jak choćby to. Osobiście jestem po takim teście. A jak on się odbywa, opiszę wkrótce w innym tekście.

Wszystkie inne sposoby służą raczej do oszacowania niż precyzyjnego wyznaczenia tych stref. Mogą służyć początkującym zawodnikom jako wyznacznik kierunku treningów. Z domowych sposobów najlepszym jest wyposażenie się w pas telemetryczny, który mierzy uderzenia w najbardziej precyzyjny sposób, czyli wyczuwając tętno na klatce piersiowej. Dane te przesyła do zegarka sportowego, który bierze pod uwagę różne treningi na różnych intensywnościach i na podstawie tych danych określa strefy tętna oraz tętno maksymalne. W moim przypadku ten sposób jest najbliższym odzwierciedleniem stref testów w laboratorium. Innymi słowy pas z zegarkiem najmniej rozmija się ze strefami tętna ustalonymi podczas próby wysiłkowej w sportslab.

Biorę jednak pod uwagę, że możesz być początkującym zawodnikiem oraz niekoniecznie musisz posiadać zegarek i pas telemetryczny W takiej sytuacji warto wiedzieć o pewnej zależności. O ile posiadanie zegarka z pulsometrem nadgarstkowym staje się coraz bardziej modne i oczywiste, tak niekoniecznie towarzyszy ta oczywistość posiadaniu pasa napiersiowego. Warto wiedzieć, że pomiar tętna z nadgarstka jest bardzo niedokładny. Łącząc nadgarstkowy pomiar tętna ze strefami obliczanymi na podstawie wzoru matematycznego, wynik będzie bardzo niedokładny. Takich obliczeń nie należy traktować jako wyznaczników treningowych.

Kalkulator tętna

Dlatego jeśli nie posiadasz pasa telemetrycznego, dokładniej wyliczonym tętnem maksymalnym będzie to obliczone ze wzoru niż przez pulsometr z nadgarstka.

Na przestrzeni lat powstało kilka wzorów obliczania tętna maksymalnego. Poniżej udostępniam Ci kalkulator tętna, który po podaniu odpowiednich danych oszacuje Twoje tętno maksymalne i strefy tętna. Jeśli nie planujesz profesjonalnych treningów lub jesteś amatorem biegania, takie wyliczenia w zupełności wystarczą na pierwsze lata przygody z bieganiem.


tapering

Zostaw Komentarz