Bieganie na bieżni

with Brak komentarzy
bieganie na bieżni

Wiele osób wybiera wyłącznie bieganie na bieżni podczas, gdy inni uważają taki trening za niedopuszczalny. Bieganie na bieżni mechanicznej ma swoje plusy i minusy. Z pewnością nie należy słuchać skrajnych opinii, a kierować się rozsądkiem i wybrać bieganie na bieżni wtedy, gdy jest to najlepsza forma dla danego treningu. Bieganie na bieżni mechnicznej jest korzystne przede wszystkim, gdy masz mniej czasu na trening lub nie sprzyja pogoda. Dla wielu jest to niewyobrażalnie nudny trening, podczas gdy dla innych biegnie w pomieszczeniu to najlepsze rozwiązanie.  Dlatego jeśli zastawiasz się nad zmianą biegania tradycyjnego na bieżnię, albo chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z bieganiem od bieżni mechanicznej, poniższe sugestie podpowiedzą, kiedy wybrać bieżnię, a kiedy teren. Jeśli natomiast planujesz kupić bieżnię podpowiem na co zwrócić uwagę, aby zakupiona bieżnia do domu była dla Ciebie odpowiednia.

Siła biegowa

Zawsze gdy, wybierałem spokojny bieg na bieżni mechanicznej miałem uczucie lekkości, mniejszego męczenia się. Nie było to iluzoryczne. Wciąż przesuwająca się taśma bieżni powoduje mniejszy nacisk naszych stóp i nóg na podłoże. Taśma tak jakby pomaga wykonywać kroki. Podczas biegania w terenie do momentu oderwania nogi zakrocznej działa duża siła nacisku. Na bieżni poprzez uciekającą taśmę czym bliżej oderwania tej nogi, siła jest coraz mniejsza. W konsekwencji mięśnie nóg tj. mięsień brzuchaty, płaszczkowaty oraz dwugłowy są mniej angażowane. Rozwiązaniem dla takiej sytuacji mogą być bieżnie z możliwością nastawienia nachylenia. Jednak cały trening nawet na lekkim podbiegu również nie jest polecany w związku z mocnym obciążeniem innych partii ciała chociażby kolana czy pleców.

Równe podłoże

Taśma bieżni mechanicznej nie zaskoczy Cię nierównością. Ma to swoje plusy i minusy. Z pewnością bieganie na bieżni to mniejsze ryzyko kontuzji wynikające z braku możliwości trafienia na kamień czy korzeń. To też mniejsze prawdopodobieństwo złego ułożenia stopy i kontuzji z tego wynikających. Jednak z drugiej strony nierówności to naturalna budowa mocnych stawów i mięśni.

Warunki atmosferyczne

Na korzyść biegania na bieżni mechanicznej z pewnością przemawia pogoda. Deszcz, śnieg, lód, wiatr upał to wszystko wpływa na korzyść biegania na bieżni. Bieżnia w domu to koniec z moknięciem, przewianiem, przemarznięciem i bieganiem po ciemku. Ten rodzaj biegania sprawdzi się doskonale w długie chłodne, pochmurne i  jesiennie wieczory. 

Zmęczenie 

Jak wspomniałem na początku ruchoma bieżnia zmniejsza zmęczenie poprzez przesuwającą się taśmę. W zamkniętym pomieszczeniu nie odczujemy oporu powietrza, który również może potęgować zmęczenie. Z drugiej jednak strony brak jego ruchu w pomieszczeniu może stanowić wrażenie braku wentylacji, co nie ułatwia swobodnego oddychania oraz chłodzenia organizmu. W takich przypadkach wiatrak może okazać się pomocny. 

Oszczędność czasu.

Bieganie na bieżni może być zdecydowanie korzystniejsze jeśli chodzi o gospodarowanie czasem szczególnie dla osób posiadających bieżnię w domu. Mając ograniczony czas na trening poprzez oczekiwania np. na telefon, kuriera lub pozostawione pod opieką dzieci i osoby starsze, łatwiej mieć kontrolę na innymi obowiązkami. Niestety bieżnia w domu to często powód do wymówek. Łatwość dostępu do treningu powoduje, że zmieniamy nawyki i wybieramy wyłącznie ten rodzaj aktywności. Nie jest to optymalne rozwiązanie dla każdego, kto wiąże z bieganiem konkretne cele. Dobrze jest większość treningów wykonywać jednak na naturalnym podłożu, nie tylko z wyżej wymienionych powodów, ale z powodu zawodów biegowych, które właśnie na takim terenie się odbędą.

Zabicie czasu

Dla wielu bieganie jest nudne i monotonne.  Nawet uroki przyrody czy dobra muzyka nie zmieni tego stanu rzeczy. Przeszkodę może stanowić złe nastawienie do wyjścia na dwór. Inni bieganie na bieżni w pomieszczeniu uważają za jeszcze bardziej monotonne. Posiadając bieżnię w domu można dostować treningi do własnych preferencji. Możemy obejrzeć film, w dowolnym momencie przerwać, aby zajrzeć do lodówki. Jeśli podświadomie wiemy, że od zakończenia treningu do bycia w domu dzieli nas…sekunda, trening wydaje się dużo łatwiejszy. Nie myślimy wtedy jak daleko musimy biec do miejsca docelowego, a w dodatku trzeba jeszcze wrócić. Będąc tu i teraz nie towarzyszą nam myśli o przedłużającej się udręce. Poza tym bieganie na bieżni mechanicznej  nie wymaga ciągłej kontroli wzrokowej tego, co dzieje się wokół. Dzięki temu niektórzy dzielą trening z pracą przed komputerem. Tak spędzony czas przeleci niezauważony.  

Co i jak biegać na bieżni mechanicznej

Bieżnia mechaniczna pozwala zachować równe tempo, doskonale sprawdza się do różnego rodzaju treningów szybkościowych.  Rytmy, interwały, przebieżki czy podbiegi. Bieganie na bieżni mechanicznej uczy zachować docelowe tempo. Zazwyczaj w terenie nie mamy wyczucia tempa i biegamy za szybko, albo psychiczne nie wytrzymujemy i podświadomie zwalniamy. Bieżnia mechaniczna utrzyma tempo za nas.

Podobnie jest z podbiegami. Wiem, że są tereny gdzie brakuje nawet podbiegu pięćdziesięciometrowego. Długość podbiegu na bieżni jest nieograniczona. Aby biegać interwały lub inne biegi szybsze przeplatane odpoczynkiem należy użyć bieżni, w której da ustawić się programy w oparciu o prędkość. Każda bieżnia po zmianie prędkości rozpędza się i zwalnia stopniowo, także nie ryzykujesz kontuzją czy upadkiem. Jeśli chodzi o podbiegi większość bieżni ma możliwość ustawienia kąta nachylenia taśmy, co doskonale imituje bieg pod górę.

Pierwsze treningi na bieżni mechanicznej mogą powodować problemy z błędnikiem. Po zejściu z takiej bieżni może kręcić się w głowie, dlatego zalecane na początku jest stopniowe zwalnianie, aż do coraz wolniejszego marszu, aby błędnik wrócił do równowagi.

Jaka bieżnia do domu

Zastanawiając się jaką bieżnię wybrać do domu warto zdać sobie sprawę, że jest to urządzenie zajmujące trochę miejsca oraz może okazać się hałaśliwe. Szczerze nie polecam szybkich bieżni jeśli mieszkamy w bloku mieszkalnym. Łoskot naszych kroków może okazać się uciążliwy. Dodatkowo szybsza bieżnia zajmuje więcej miejsca. Nawet te proste bieżnie o małych prędkościach powinny mieć dość dobry system amortyzacji. Wybierając bieżnię do domu zwróćmy uwagę na moc silnika. Często czym mocnieszy tym więcej wydziela hałasu. Z drugiej jednak strony silniki o małej mocy pozwalają rozwinąć mniejsze prędkości, co nie sprawdzi się jeśli jesteś bardziej doświadczony lub planujesz na bieżni trenować szybsze biegi. W tym przypadku szczególną uwagę warto skierować na dużą mocą i maksymalnie cichą pracą takiej bieżni. Dodatkowo hałas naszych kroków może niwelować dobry system amortyzacyjny.

Poniżej przestawię przykładowe bieżnie do domu z różnego rodzaju przedziału cenowego, tak abyś mógł zauważyć jakie różnice niesie za sobą cena. Wszystkie charakteryzują się możliwością złożenia dzięki czemu nadaja się do domu.

Bieżnia do 1000 zł

Jako cichą, zajmującą mało miejsca, a więc nadającą się do domu bieżnię dla początkujących polecę Abarqs Bz40. Niesety producent niewiele pisze o systemie amortyzacyjnym. Jednak w cenie do 1000 zł, bieżnia ta jest dobrym wyborem dla każdego kto nie zamierza biegać tempem wyższym niż 5 min/km:

szerokość pasa bieżni40 cm
długość pasa bieżni100 cm
moc silnika2 KM
max prędkość – tempo12 km/h – 5 km/min
max kąt podbiegu 15%
maksymalne obciążenie110 kg
amortyzacja
funkcje pulpituwyświetlacz, miejsce na kubek, aux
ilość programów12
waga urządzenia 33 kg
Jaka bieżnia do domu

Bieżnia do 2500 zł

Jako bieżnię dla bardziej zaawansowanych, która pozwala rozwinąć prędkość do 18 km/h, a więc tempo 3:20 min/km polecam Thunder ZOOM-S-BLACK. Bieżnia zawiera już lepszy system amortyzacji. Jest składana, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Bieżnia posiada wiele funkcji.

szerokość pasa bieżni42 cm
długość pasa bieżni124 cm
moc silnika4 KM
max prędkość – tempo18 km/h – 3:20 km/min
max kąt podbiegu 15%
maksymalne obciążenie150 kg
amortyzacjasystem „AERO” kołowo-sprężynowy
funkcje pulpituwyświetlacz, miejsce na kubek, aux, usb, głośnik
ilość programów12
waga urządzenia 52 kg
Jaka bieżnia do domu

Bieżnia powyżej 3000 zł

Dla najbardziej zaawansowanych, pozwalającą rozwinąć prędkość 20 km/h, co przekłada się na tempo 3:00 min/km odpowiednia będzie Hertz Vario 100. Oprócz większej prędkości posiada bardziej energooszczędny silnik oraz wiele funkcji pomocnych w codziennym treningu. Szerokość pasa bieżni jest dostosowany do bardziej komortowego biegania na szybszych prędkościach. Mimo wielu zalat, warto zwrócić uwagę na jej gabaryty, gdyż przy małym metrażu mieszkania, może to być zbyt duża bieżnia do domu.

szerokość pasa bieżni44,5 cm
długość pasa bieżni138 cm
moc silnika2,5 KM
max prędkość – tempo20 km/h – 3:00 km/min
max kąt podbiegu 20%
maksymalne obciążenie150 kg
amortyzacja8 elastomerów
funkcje pulpituwyświetlacz, miejsce na kubek, aux, usb, głośnik, wentylator
ilość programów50
waga urządzenia 95 kg
Jaka bieżnia do domu

Zostaw Komentarz