Zbity czarny paznokieć u biegacza

with Brak komentarzy
zbity paznokieć

Czarny paznokieć u stóp to dość częsta przypadłość wśród biegaczy. Czarny lub inaczej zbity paznokieć to tak naprawdę krwiak pod paznokciem, objaw wylewu krwi pod płytką paznokcia. Do wylewu dochodzi poprzez siłę oddziałującą na naczynia krwionośne, znajdujące się w tkance. Jest to ten sam proces, do którego dochodzi podczas stłuczenia mięśni. Po takim urazie powstaje tzw. siniak, gdyż krew z uszkodzonych naczyń krwionośnych gromadzi się pod skórą. W związku z tym, że pod paznokciem nie ma skóry, krew gromadzi się bezpośrednio pod paznokciem, co daje kolorystyczny efekt. Początkowo paznokieć jest żółty, następnie fioletowy aż jego kolor przechodzi w odcienie bliskie czarnemu. Czym więcej krwi zgromadzi się pod paznokciem, tym kolor ciemniejszy.

Czarny paznokieć mógłby wydawać się dziwną kontuzją. Logiczne myśląc, natura obdarzyła nas twardymi zakończeniem palców właśnie po to, aby przy pracach manualnych chronić zakończenia palców przed tego typu urazami. W rzeczywiści tak właśnie jest. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, na o ile więcej urazów byśmy byli narażeni, nie posiadając paznokci. Ciągłe bolesne skaleczenie nie pozwoliłyby na używanie palców oraz narażały na poważne infekcje, prowadzące nawet do amputacji.    

Czarny paznokieć jest wynikiem oddziaływania tak naprawdę dużo większej siły niż możemy przypuszczać. Krwiak pod paznokciem to problem, który w głównej mierze dotyczy mężczyzn, pracujących fizycznie tak, że ręce narażone są na urazy. (Budowlaniec, mechanik samochodowy, tokarz, stolarz, drwal itp.).

Występują oczywiście przypadki, gdy uraz wywołany jest przypadkowo jak przez przytrzaśnięcie palców drzwiami czy nawet podczas tłuczenia kotletów na obiad.

Jednak jak to możliwe, aby czarny paznokieć u stóp dotyczył biegaczy? Oczywiście pytanie dotyczy samej istoty powstawania kontuzji. Jej powszechność wręcz skłania do innej refleksji. Czy można nazwać się biegaczem, jeśli chociaż raz nie miało się czarnego paznokcia? 😉

To moje pytanie może sugerować, że krwiaki paznokciem nie są wśród biegaczy niczym niezwykłym. 

Jak powstaje czarny paznokieć?

Wiesz już, że zbity paznokieć powstaje na skutek bolesnego, najczęściej pojedynczego uderzenia. Teraz z pewnością zadajesz sobie pytanie, kiedy i w jaki sposób dochodzi do tego uderzenia, gdy noga jest w bucie, a w nic się nie uderzyłeś.  

Otóż jeden duży czynnik, wywołujący pewne efekty, może zajść również wskutek wielu drobnych. Jeśli przyrżniesz sobie raz porządnie młotkiem w palec, nie jest wcale powiedziane, że podobnych skutków nie wywoła kilka tysięcy drobnych, wydawałoby się niezauważalnych uderzeń. Wskutek takich uderzeń dochodzi do wielokrotnego powtarzania ucisku w tym samym miejscu. W konsekwencji krew zbiera się pod płytką i wypycha paznokieć, który w końcu schodzi. 

Czarny paznokieć u stopy po bieganiu jest prawie zawsze wynikiem mikrourazów. Te mikrourazy natomiast powstają na skutek źle dobranego obuwia, skarpet, nieodpowiedniej techniki biegu, a nawet nawierzchni

Nieodpowiedni but a krwiak pod paznokciem

Pytasz się: Jak to możliwe? Przecież podczas biegu nie uderzasz się boleśnie w palec, aby powstał krwiak!

Otóż kiedy stopa odrywa się od ziemi, palce są przeprostowane i mogą stykać się z czubkiem buta. To niepozorne zetknięcie, którego nawet nie czujesz, staje się źródłem stłuczenia, gdyż dojść do niego może nawet kilka tysięcy razy.

Za każdym razem, kiedy wykonujesz krok, a robisz ich tysiące podczas każdego biegu, paznokieć jest narażony na ucisk od wewnętrznej strony czubka buta.

Nawet jeśli w bucie przebiegłeś wiele godzin, to taki szczegół jak zbyt luźno zasznurowany but może powodować przykre konsekwencje w postaci stłuczonego paznokcia. Nie wspominając o zbyt ciasnych albo wąskich noskach. Dobierając obuwie biegowe zwróć uwagę na ten aspekt.

Nieodpowiednia technika biegu i czarny paznokcieć

Na zbity paznokieć jesteśmy narażeni nawet w idealnie dopasowanym bucie. Wystarczy zbyt duża szybkość podczas zbiegu z góry, przez którą przy złej technice wywierasz nacisk stopą na przód buta.

Musisz zdać sobie sprawę, że podczas biegu, skakania czy zbiegania nasze ciało staje się cięższe przez prawo fizyki, jakim jest przyciąganie. Tym samym niewinne, ale powtarzające się uderzenia palcem o wewnętrzną strukturę buta, będą odpowiednikiem kilusetkilogramowego nacisku na ten palec.

Nieodpowiednia skarpeta powodem stłuczenia paznokcia

Krwiak pod paznokciem może być również wynikiem nie tylko źle dobranej, ale nawet źle założonej skarpety. Wybierając skarpety, zwróć uwagę na to, aby nie były zbyt grube. Gruba skarpeta spowoduje sprawi, że Twoja stopa bedzie miała mniej miejsca w wenątrz buta, a tym samym i palce będą bardziej uciskane.

Skarpety biegowe na pewno nie powinny posiadać szwów w okolicy palców. Takie niewinne szwy mogą powodować uciskanie, a w konsekwencji zbity paznokieć.

Skarpeta podobnie jak but nie może być też zbyt wąska w palcach. Taka skarpeta będzie powodować zbyt mocne stykanie się palców, a nawet nakładanie na ich siebie, co może doprowadzić do stłuczenia paznokcia po wykonaniu tysięcy kroków.

Czarny paznokieć – konsekwencje oraz leczenie

O ile nie planujesz kariery w modelingu oraz jesteś w stanie znieść „okropny” widok własnego czarnego paznokcia podczas letnich spacerów w klapkach, to większe konsekwencje Ci nie grożą.

W pierwszych dniach po urazie doskwiera pulsujący ból. Do tego palec jest również wrażliwy na dotyk. Kontuzja jaką jest czarny paznokieć, jest całkowicie niegroźna i leczy się sama.

Natomiast jeśli w jakiś sposób chciałbyś przyspieszyć proces leczenia, możesz użyć w pierwszych dniach (kiedy jeszcze krew ciągle napływa pod paznokieć) preparatu o nazwie Altacet. Najlepszy byłby Altacet w płynie. Wystarczy namoczyć gazik, aby był mocno wilgotny i zabandażować obolałe miejsce. Jeśli masz dostęp jedynie do Altacetu w żelu, nałóż go dość grubo na gazik, tak aby palec był wilgotny. Wykonaj zabieg na noc, aby w tym czasie nie nadwyrężać stłuczonego paznokcia.

Po kilku dniach ból ustąpi, jednak krwiak pod paznokciem pozostanie do momentu odrośnięcia nowego paznokcia. A to może zająć nawet kilka miesięcy. Krew zasycha, staje się strupem i schodzi wraz z paznokciem.

Po ustąpieniu bólu można uznać, że kontuzja ustąpiła. Bieganie z czarnym paznokciem jest całkowicie bezpieczne.

Nie polecam wcześniej pozbywać się martwego paznokcia. Kiedy nowy będzie gotowy do zastąpienia martwego, sam go wypchnie i stary sam odpadnie. Wcześnijesze zrywanie paznokcia może odsłonić niezabezpieczoną tkankę palca i doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak chociażby infekcja.

Jak zapobiegać krwiakom podpaznokciowym:

  1. Obcinaj paznokcie starannie i krótko. Nie na okrągło tylko tak, żeby ich rogi były wysunięte poza wał boczny. Jednocześnie nie pozostawiaj tego zakończenia zbyt długiego, aby nie zawadzało o inne palce i nie powodowało rozcięć skóry.
  2. Zbity paznokieć to też źle dopasowane skarpety. Niezbyt obcisłe, niebyt luźne, nie za grube oraz starannie i dokładnie nałożone – to brak kontuzji.
  3. Dobierz odpowiednie buty. But powinien być numer większy, aby palce nie uderzały o jego wewnętrzne zakończenie. Tutaj dowiesz się, jak dobrze wybrać buty do biegania.
  4. Dokładnie sznuruj buty, aby mimo większego numeru noga w środku nie przemieszczała się.

Zostaw Komentarz