Mięsień naramienny – odchylenie ramion

with Brak komentarzy
Mięsień naramienny - odchylenie ramion
Mięsień naramienny – odchylenie ramion
Mięsień naramienny – odchylenie ramion
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany325 s
zaawansowany330 s

Faza wstępna

Wykonuj ćwiczenie w pozycji stojącej lub siedzącej. Mając wyprostowane plecy, głowę trzymaj prosto, wzrok kieruj przed siebie. Spleć palce dłoni za plecami, mając wnętrze dłoni skierowane do środka.

Faza kluczowa

Ramiona z połączonymi dłońmi unieś jak najwyżej bez zmiany pozycji tułowia. Plecy trzymaj proste oraz utrzymuj nieruchomo głowę.

Zalecenie:

Dla wszystkich biegaczy, ponieważ mięśnie naramienne są aktywnie zaangażowane podczas biegania. Czym szybszy bieg, tym aktywniejsze ramiona. Wykonuj szczególnie po szybszych akcentach.

Wskazówka: Zwróć uwagę, aby utrzymać pozycję do końca ćwiczenia. Częstym błędem jest rozluźnianie pozycji zbyt wcześnie.


Mięsień naramienny największy mięsień okolicy barku o kształcie odwróconego symbolu greckiej litery delta. Znajduje się on na zewnętrznej stronie barku. Ma trzy przyczepy początkowe, które dzielimy na części:

  • część przednią – obojczykową, przyczepia się do końca barkowego obojczyka,
  • część środkową – barkową, przyczepia się do wyrostka barkowego łopatki,
  • część tylną – grzebieniowa, przyczepia się do grzebienia łopatki.

Wspólny przyczep końcowy wszystkich części mięśnia naramiennego znajduje się na guzowatości naramiennej kości ramiennej (łac. Tuberositas deltoidea).

Mięsień ten odpowiada za odwodzenie ramienia aż do poziomu. Podnoszenie ramienia powyżej poziomu odbywa się w stawach obojczykowych. Część obojczykowa przywodzi do przodu i dokonuje ruchu obrotowego ramienia do wewnątrz. Część grzebieniowa przywodzi do tyłu i dokonuje rotacji ramienia na zewnątrz.

Źródło: Wikipedia

Zostaw Komentarz