Jak często zmieniać buty do biegania

with Brak komentarzy
Jak często zmieniać buty do biegania

Znalezienie odpowiedź na pytanie jak często zmieniać buty do biegania pomoże nam znajomość 6 czynników, na które wpływa ma ich zużycie.

  1. rodzaj bieżącej powierzchni,
  2. warunki atmosferyczne,
  3. styl biegania,
  4. waga biegacza,
  5. budowa stopy,
  6. intensywność treningów.

Ad1. Zużycie podeszwy obuwia jest w dużym stopniu uzależnione jest od rodzaju nawierzchni, po której się biega. Czym nawierzchnia twardsza tym podeszwa ściera się szybciej. Twardość nawierzchni ma duży wpływ na amortyzację. Nie tylko waga biegacza, ale również siła nacisku od strony nawierzchni wypływa na zużywanie się amortyzacji w obuwiu.

Ad2. Bieganie cały rok w jednym butach bez względu na warunki atmosferyczne czy to jest deszcz, śnieg czy upał przyspiesza zużycie butów biegowych. Częste przemaczanie bytów do tego nieprzystosowanych osłabia ich strukturę, co może spowodować ich rozklejanie i szybsze przecieranie materiału.

Ad3. Zużycie obuwia, a tym samym szukanie odpowiedzi na pytanie jak często zmieniać buty do biegania może być spowodowane złym stylem biegania lub źle dobranym obuwiem do stylu biegania. Osoby cierpiące na supinację lub pronację oraz z nieodpowiednim dropem do stylu biegania zauważą nienaturalnie, nierówno ściekającą się podeszwę.

Ad4. Waga biegacza ma kluczowy wpływ na degradację amortyzacji w bucie. Podczas biegu nacisk podeszwy na powierzchnię jest kilkukrotnie większy niż podczas chodu. Dodając do tego wagę biegacza mamy do czynienia z kolosalnymi przeciążeniami.

Ad5. Płaskostopie, haluksy, wysokie podbicie, szerokie stopy, duży paluch – to wszystko ma ogromny wpływ na dobranie odpowiedniego obuwia biegowego. Czym mniej odpowiednie buty dobierzemy do charakterystyki stopy, tym szybciej obuwie będzie się zużywać. Jednak co najważniejsze, ucierpi na tym nasza stopa. Dyskomfort sprawi, że wcześniej lub później będziemy musieli wymienić obuwie na lepiej dopasowane, aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych kontuzji.

Ad6. Producenci obuwia biegowego niezależnie od wszystkich powyższych czynników rekomendują wymiany obuwia od 600 do 1000 km. Przemawiają za tym testy jednego z dużych producentów, których twierdzi, że pianka amortyzujące bez względu na pozostałe czynniki zaczyna zużywać się już po 600 km. W moim przekonaniu buty są w stanie „znieść” dużo więcej bez wpływu na nasze zdrowie i jakość w treningów i odczucia.

Jak często zmieniać buty do biegania w praktyce

Poniżej przedstawię czynniki z mojego doświadczenia, które rzeczywiście powinny mieć wpływ na zmianę przez nas obuwia biegowego.

Zacznijmy od tego, że posiadanie jednej pary butów do biegania jest ryzykowne. Pozwolić mogą sobie na to osoby uprawiające tzw. jogging, biegające doraźnie, rekreacyjnie, nieprzywiązujące wagi do osiągnięć.

Każdy zawodnik trenujący dla progresu, dla poprawiania swoich wyników powinien posiadać co najmniej dwie, a najlepiej trzy pary butów biegowych.

Jak wiemy treningi są różnorakie – w terenie, spokojne wybiegania czy w końcu treningi szybkościowe. Na każdy rodzaj z tych treningów powinny być inne buty, aby trening był w pełni efektywny. Ponadto przy częstym bieganiu z pewnością wystąpi sytuacja, gdy buty nie zdążą „dojść do siebie” po treningu, to znaczy zostaną zamoczone, ubrudzone lub przeciążone. Należy zawsze pamiętać, że każdy but potrzebuje 24h aby powrócić do swoich właściwości po treningu. Co to znaczy… Wyobraź sobie trzymaną w ręku ściśniętą gąbkę przez godzinę, bo dokładnie tyle ile trwa Twój trening. Następnie rozłóż rękę i zauważ jak gąbka powoli dochodzi do swojego pierwotnego kształtu. Oczywiście, gąbka jest dość elastyczna i szybko powróci do pierwotnego kształtu. Czym materiał mniej elastyczny tym potrzebuje więcej czasu. Z tego też powodu jeśli zdarza Ci się trenować codziennie powinieneś mieć więcej niż jedną parę butów. W ten sposob obiwue odpocznie po treningu.

Należy zawsze pamiętać, że każdy but potrzebuje 24h aby powrócić do swoich właściwości po treningu

Osobiście posiadam cztery pary butów biegowych z czego jedne rezerwowe. Na co dzień, naprzemiennie biegam w trzech parach butów. Są to buty:

  1. trialowe do biegania w lesie w podmokłym terenie i trudnym terenie,
  2. szosowo-trialowe do biegania w mieście i w lesie, które dodatkowo są wodoszczelne do treningów przy niesprzyjającej aurze,
  3. szosowe do szybkich treningów po twardszej nawierzchni.

Przy takim zestawieniu masz pewność, że każde z tych butów wytrzyma dłużej niż 1000 km, gdyż zakładasz je naprzemiennie i żadne z nich nie są tak mocno eksploatowane. Co prawda zakup od razu trzech par butów jest dość sporym wydatkiem. Jednak jeśli jesteś początkującym zawodnikiem nie musisz robić tego od razu. Zakup dodatkowych par butów rozłóż na kilka miesięcy. Posiadanie wielu par butów daje komfort rzadszej potrzeby ich późniejszej wymiany.

W moim przypadku kluczowe czynniki przemawiające za zmianą obuwia to:

  1. Stan podeszwy: Głównym wskaźnikiem zużycia butów do biegania jest stan ich podeszwy. Jeśli widzę znaczne ślady zużycia, podeszwa jest wytarta lub przetarta, oznacza to konieczność wymiany butów.
  2. Ogólny stan obuwia: Obuwie musi być naprawdę mocno zużyte. Jeśli widzę porwania, ubytki w materiale, pęknięcia w podeszwie, buty są zniekształcone wtedy kupuję nowe.
  3. Warunki finansowe: Dość kosztowne jest wymienianie co 1000 km butów. Przy moim przebiegu to wydatek rzędu ponad 1500 do 2000 zł na rok. Z tego też względu czekam na wymianę z butami praktycznie do ostatniej chwili, aż już nie nadają się do biegania.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jak często zmieniać buty do biegania uzależniam głównie od moich możliwości finansowych. Nawet jeśli testy producentów obuwia wskazujące, że but nadaje się do biegania jedynie do 1000 km są godne z prawdą, ja nie mam obawy przekraczać tych norm nawet kilkukrotnie. Obecnie każda para z moich butów ma między 2 a 5 tysięcy kilometrów. Wszystkie nadal cieszą się dobrym stanem, choć już widać pierwsze mankamenty. Co najważniejsze ich stan nie powoduje kontuzji, a o związku między dużym przebiegiem butów, a kontuzjami próbują przekonać producenci obuwia.

Dlatego nie skłaniałbym się do podania wyraźnych stref czasowych przydatności obuwia biegowego. Raczej do jego zmiany przyczyniać się powinny stan techniczny oraz pogarszająca się wygoda poruszania.

Zostaw Komentarz