Jakie tętno podczas biegania

with Brak komentarzy
Jakie tętno podczas biegania

Aby móc sobie odpowiedzieć na pytanie jakie tętno podczas biegania jest właściwe musisz sobie najpierw odpowiedzieć na inne pytanie. Czy ja w ogóle znam swoje prawidłowe tętno podczas wysiłku. Odpowiesz – oczywiście! Nie mam z tym problemu. Technologia poszła tak do przodu, że najtańszy zegarek, pulsometr mierzy już tętno. Otóż niestety nie do końca. Wszelakie urządzenia na rękę nie nadają się do mierzenia tętna nawet szacunkowego. Nawet w moim przypadku profesjonalny zegarek do treningu za 3000 zł myli się o 30 uderzeń na sekundę. Skala błędu jest absolutnie nie do zaakceptowania nawet dla amatora biegającego rekreacyjnie.

Pas telemetryczny na klatkę piersiową

Nieidealnym, ale najdokładniejszym w warunkach amatorskich sposobem na pomiar tętna jest pas telemetryczny na klatkę piersiową. Posiadając taki pas, dopiero możemy zastanawiać się nad pomiarem tętna podczas wysiłku. Zadaniem pasa mierzącego tętno jest zbieranie informacji dotyczących wyczuwalnych impulsów wynikajacych z uderzeń serca i przetwarzanie ich na język zrozumiały dla człowieka. W ten oto sposób szybko możemy dowiedzieć się jakie mamy tętno, czyli ile razy na minutę serce wypycha krew do krwioobiegu. Mierzenie tętna przy pomocy pasa telemetrycznego jest obecnie poza specjalistyczną aparaturą medyczną najdokładniejszym sposobem na pomiar tętna.

Jak wyznaczyć tętno podczas biegania.

Nawet jeśli już mamy profesjonalny sprzęt do mierzenia tętna to nadal podanie konkretnego wysiłkowego tętna jakie powinniśmy przyjąć podczas biegania nie jest takie oczywiste. Wynika to z faktu, że poziom tętna jest pojęciem względnym. Każdy z nas posiada inne tętno spoczynkowe, wysiłkowe i maksymalne. Ilość wyczuwalnych uderzeń odbieranych jako tętno, to rezulat z wielu czynników jak geny, wiek oraz poziom kondycji. Dlatego właśnie nie da się podać tego właściwego tętna dla wszystkich.

Oczywiście istnieją pewne sposoby, aby każdy mógł indywidualnie poznać swoje właściwe tętno podczas biegania. Ponadto, moim zdaniem nawet obowiązkiem każdego szanującego się biegacza jest znajomość swoich zakresów tętna odpowiadającym konkretnym intensywnościom treningowym. Ta świadomość to gwarancja treningów idealnie dopasowanych pod względem obciążenia do swoich możliwości. Dzięki temu masz pewność, że Twój progres przebiega w zgodzie z Twoim zdrowiem.

Do poznania swoich zakresów tętna niezbędna jest znajomość tętna maksymalnego. Istnieje kilka wzorów na tętno maksymalne jednak one są tak samo niedokładne, jak mierzenie tętna z nadgarstka. Najdokładniej oszacujemy tętno maksymalne poprzez maksymalny wysiłek fizyczny.

Oszacujemy, gdyż dokładny pomiar nie jest możliwy poprzez fizjonomię człowieka. Ludzki organizm nie pozwoli wejść ci na 100% swoich obrotów. Nawet najlepsi, najlepiej wytrenowani o najsilniejszej psychice biegacze dochodzą do 98-99% swoich możliwości. Dzieje się tak, gdyż organizm zachowuje bufor bezpieczeństwa, by zachować Twoje ciało przy życiu. Jeśli jesteś początkującym biegaczem będzie ci bardzo trudno wejść nawet na 90% swoich możliwości. Jednak przy zachowaniu odpowiednich wytycznych nie jest to niemożliwe.

Jak wyznaczyć tętno maksymane

W pierwszej kolejności przy wyznaczaniu tętna maksymalnego bardzo duży wysiłek musi trwać conajmniej 12 minut. Ktoś kiedyś obliczył, że to jest maksymalny czas w jakim jesteśmy w stanie utrzymać kulminacyjne zmęczenie Po tym czasie nieświadomie zwalniamy, gdyż nasze zmęczenie daje górę, a co za tym idzie i tętno nieznacznie, ale jednak spada.

Dobrze, aby w takim biegu ktoś bardziej wytrenowany nam towarzyszył. Nie tylko będzie dyktował tempo, ale też dodatkowo nas motywował do utrzymania prędkości. Jednak najlepszym testem na tętno maksymalne są zawody sportowe na 5 km. Chcąc mierzyć się z całą grupą zawodników równych i lepszych sobie, gdzie dodatkowo główna rolę gra adrenalina, nie ma lepszego sposobu na danie z siebie prawie 100% możliwości. Po takim biegu sprawdź w aplikacji swoje tętno i dodaj do niego od 7 do 10 uderzeń. Wtedy uzyskasz swoje tętbo maksymalnie.

Otrzymany w ten sposób wynik podstaw do poniższego kalkulatora, który obliczy Twoje strefy tętna. W opisie stref będziesz widział, które tętno podczas biegu odpowiada poszczególnym rodzajom treningów. Jeśli nie interesuje cię budowanie formy ani progresowanie swoich wyników sportowych, a biegasz jedynie rekreacyjnie najlepiej, gdy będziesz biegał w drugiej strefie tętna z poniższych stref. Jest to optymalne tętno wzmacniające Twój organizm, Twoje serce, a tym samym i Twoją wydolność. Co najważniejsze nie nadwyrężając Twoich stawów mięśni i innych układów w Twoim ciele, zachowując Cię z pełnym zdrowiu

Wyznacz prawidłowe tętno podczas biegania

Opis stref tętna podczas biegania

Strefy tętna to zakresy procentowe tętna maksymalnego pomagające podczas aktywności fizycznej ocenić intensywność ćwiczeń i dostosować trening do indywidualnych potrzeb. Strefy te pomagają monitorować intensywność treningu, aby osiągnąć określone cele, takie jak poprawa wydolności serca, spalanie kalorii lub zwiększenie wydolności aerobowej. Dla osób biegających sporadycznie lub rekreacyjnie najwłaświwszą strefą bę∂zie bazowa czyli do 70% ttna maksymlanego. Również amatorzy trenujący regularnie dla poprawienia sowich wyników również w tej strefie powinni wykonywać większość treningów.

Strefa tętna% tętna maxCo dajeSamopoczucieJak często biegać
Regeneracyjna50%-60%Poprawia ogólny stan
zdrowia i pomaga w
regeneracji po ciężkim treningu.
Dobrze dotlenia i wspomaga
regenerację mikrourazów
oraz tzw. zakwasów.
Bardzo dobre, swobodna
rozmowa, możliwość
długiego kontynuowania wysiłku.
Można codziennie
Bazowa60%-70%Wzmacnia serce oraz inne
narządy układu krążenia i
oddechowego. Strefa w
której wzmagamy spalanie tłuszczu.
Bardzo dobre, swobodna
rozmowa, możliwość
długiego kontynuowania wysiłku.
Można codziennie
Tlenowa70%-80%Tzw. strefa aerobowa.
Tutaj najefektywniej
wykorzystujemy stosunek tętna
do poziomu zmęczenia dla
budowania wytrzymałości,
nie poddając jedocześnie
organizmu zbyt dużym
obciążeniom.
W tej strefie wzrasta
wydzielanie się mleczanu,
jednak organizm na
bieżąco go utylizuje.
Umiarkowane, rozmowa
jest mniej swobodna.
Ucinasz końcówki zdań.
Wysiłek może być
kontynuowany
maksymalnie do godziny
lub dwóch zależnie
od poziomu wytrenowania.
Kilka razy w tygodniu
Progowa80%-90%Strefa progowa. Problem z
utylizacją na bieżąco
mleczanu. Przesuwa próg
mleczanowy, przez co w
przyszłości najpewniej
będziesz biegał szybciej i dalej.
Ciężko oddychasz, mówisz
pojedynczymi wyrazami.
Przez ból mięśni i bardzo
ciężki oddech
kontynuowanie wysiłku
jest możliwe do
kilkunastu minut lub kilku
kilometrów, zależnie od
poziomu wytrenowania.
Maksymalnie dwa razy w tygodniu
Beztlenowa90%-100%Strefa angażująca włókna
szybkokurczliwe. Trenujesz
szybkość. Jednak poprzez
uwarunkowania ludzkiego
organizmu nie możesz biec
długo (ATP).
Bardzo ciężko oddychasz.
Urywasz pojedyncze
słowa. Wysiłek możesz
kontynuować przez
kilkadziesiąt sekund.
Po takim wysiłku chcesz
usiąść lub nawet położyć się.
Maksymalnie raz w tygodniu

Zostaw Komentarz