Kalkulator biegowy

with Brak komentarzy

Kalkulator biegowy w podziale na kategorie. Od tępa, poprzez drogę, czas, tętno, jego rezerwę oraz BMI, aż do wskaźnika EPOC. Łącznie jedenaście kalkulatorów.

Kalkulator tempa

Kalkulator biegowy tempa jest w stanie określić na podstawie pokonanego dystansu oraz czasu – tempo biegu. Tempem nazywamy czas w jakim pokonujemy dany odcinek. W bieganiu przyjmuje się wartości minuty na kilometr. Czym mniej minut tym rzecz jasna biegniesz szybciej. Pozwala to również zainicjować odpowiednie treningi. Dzięki temu masz pewność, trzymania się w ryzach treningowych i nieprzekroczenia oraz niedoszacowania założeń treningu, co zaowocuje lepszymi wynikami sportowymi.


Kalkulator biegowy prędkości

Domyślną jednostką mierzenia szybkości biegu jest tempo. Kalkulator biegowy tempa określa w jakim czasie w minutach przebyłeś jeden kilometr. Prędkość natomiast wskazuje ile kilometrów przebyłeś w ciągu godziny. Tego współczynika nie używa się jako czynnika, o który opiera się treningi. Do tego są inne, lepiej miarodajne wskaźniki jak wspomniane tempo czy tętno. Mimo to, może posłużyć jako pomoc przy określaniu prędkości poruszania się pojazdów towarzyszących podczas biegu np. roweru . Z tego też powodu zamieszczam poniżej kalkulator biegowy prędkości.


Kalkulator biegowy odległości

Bywają treningi, w których trzeba po prostu zrobić odpowiedni kilometraż. Szczególnie jest to przydatne w przygotowaniach przed maratonem. Kalkulator biegowy odległości również świetnie nadaje się do wyliczenia dystansu, gdy możemy wygospodarować na trening określony z góry czas.

Kalkulator biegowy czasu

Ten kalkulator pozwala określić ile zajmie nam czasu przebiegnięcie określonego dystansu czy odcinka w planowanym tempie. Funkcja szczególnie przydatna do określenia taktyki podczas zawodów.

Kalkulator progu mleczanowego

Dla prawidłowego wyznaczenia progu mleczanowego potrzebny jest ciągły i narastający wysiłek. W pewnym momencie każdego takiego wysiłku następuje załamanie charakteryzujące się zmęczeniem. Wtedy biegniesz mniej żwawo, a twoje parametry jak tętno nieznacznie ulegają wahaniom. To jest właśnie próg między biegiem tlenowym i beztlenowym. Wtedy zaczyna się gromadzić mleczan w mięśniach. Dlaczego to zagadnienie jest tak istotne oraz dlaczego warto znać swój próg mleczanowy dowiesz się w tym artykule lub tym artykule.


Kalkulator biegowy testu Coopera

Narzędzie jakim jest kalkulator z testem Coopera pozwoli ci w łatwy sposób określić twoje zakresy tempa dla różnych rodzajów biegów. Dzięki temu treningi będą bardziej zróżnicowane i dopasowane nie tylko do aktualnych możliwości ale również do założeń treningowych. Więcej o teście Coopera, m.in jak wykonać taki test – przeczytasz w tym artykule.


Kalkulator BMI oraz kaloryczny

BMI to skrót od ang. body mass index. Jest to wskaźnik masy ciała, który określa stosunek ciężaru ciała do wzrostu. Pozwala on określić, czy Twoja masa ciała jest w normie, czy jednak cierpisz na niedowagę, nadwagę lub otyłość. Nie musisz znać szczegółów obliczeń, jak również przedziałów wartości. Mój kalkulator BMI, po podaniu płci, wieku, wzrostu i wagi, sam opisze odpowiednim komentarzem, jak wygląda Twoja masa ciała.

Bardziej miarodajnym narzędziem jest kalkulator kaloryczny, który uaktywni się po naciśnięciu przycisku Oblicz. Zachęcam Cię do zainteresowania się tą opcją. Kalkulator określa nawet zapotrzebowanie na mikroskładniki w gramach. Jest to przydatne podczas wyszukiwania odpowiednich produktów na półkach sklepowych.

Kalkulator VO2Max

Kalkulator VO2Max pozwala oszacować maksymalny pułap tlenowy w trojaki sposób. Najdokładniejszym sposobem z tak zwanych domowych sposobów jest oszacowanie go na podstawie testu Coopera. Podstawiając w odpowiednie pola dystans przebyty w czasie dwunastej minutowego biegu oraz wiek V o2 Max kalkulator oszacuje maksymalny pobór tlenu. Dla porównania swojego wyniku kalkulator przedstawi tabele zakresami pułapu tlenowego dla poszczególnych grup wiekowych.

Innym sposobem na oszacowanie pułapu tlenowego, na jaki pozwala VO2Max kalkulator, jest obliczenie go na podstawie zakresów tętna w stosunku do wieku. O ile u osoby, która trenuje regularnie, tętno spoczynkowe może się poprawiać, o tyle nie jesteśmy w stanie zwiększyć tętna maksymalnego. Z pewnością z tego właśnie powodu ten sposób na obliczanie Vo2 Max jest mało precyzyjny.

Trzecią możliwością obliczenia pułapu tlenowego poprzez zamieszczony tu Vo2Max kalkulator jest obliczenie go na podstawie wieku i wagi. Wzór ten w głównej mierze służy do oszacowania ilości filtrowanego przez płuca powietrza. Jednak po niewielkich modyfikacjach jednostek można z niego wyliczyć VO2Max.

Kalkulator tętna

Na przestrzeni lat powstało kilka wzorów obliczania tętna maksymalnego. Poniżej udostępniam Ci kalkulator tętna, który po podaniu odpowiednich danych oszacuje Twoje tętno maksymalne i strefy tętna. Jeśli nie planujesz profesjonalnych treningów lub jesteś amatorem biegania, takie wyliczenia w zupełności wystarczą na pierwsze lata przygody z bieganiem.

Kalkulator rezery tętna

Kalkulator rezerwy tętna policzy za Ciebie strefy tętna. Jeśli nie wykonywałeś testów wydolnościowych lub nie posiadasz napiersiowego pasa do pomiaru tętna, nic nie szkodzi. Tętno maksymalne zostanie oszacowane za pomocą dostępnych wzorów. Jeśli znasz swoje tętno maksymalne, od razu możesz przejść do wpisania ręcznie tej wartości.

Kalkulator został tak zaprojektowany, że jedyne, co musisz policzyć, to tętno spoczynkowe – zgodnie z wytycznymi w tym artykule.

Kalkulator EPOC

EPOC to excess post exercise oxygen consumption. Tłumacząc dosłownie, jest to nadmierne zużycie tlenu po wysiłku. Czym ten parametr ma większą wartość, tym cięższy był trening. Współczynnik EPOC jest praktycznie niemożliwy do wyliczenia ze wzoru. Mimo to, postanowiłem opracować algorytm, który oszacowuje ilość zapotrzebowania tlenowego po treningu. W głównej mierze kierowało mną uzmysłowienie Czytelnikowi, jaki rodzaj treningu i na jakich częstotliwościach (względem naszych możliwości) daje najlepsze efekty.

VDOT jest systemem oceny wydolności biegacza, który opiera się na wynikach biegów na różnych dystansach. Jest to narzędzie, które pomaga biegaczom określić swoje tempo treningowe i przewidywać czasy biegów na różnych dystansach.

Koncepcja VDOT obejmuje przypisanie określonego poziomu wydolności biegacza na podstawie jego aktualnych wyników biegowych. Dzięki temu możliwe jest określenie optymalnego tempa treningowego oraz prognozowanie czasów biegów na różne dystanse.

VDOT jest wykorzystywany przez wielu biegaczy, zarówno amatorów, jak i zawodowców, jako narzędzie do planowania treningu i monitorowania postępów. Pomaga on również w ustalaniu realistycznych celów biegowych oraz dostosowywaniu intensywności treningu do indywidualnych możliwości każdego biegacza.

Koncepcja VDOT opiera się na analizie wyników biegów na różnych dystansach, co pozwala biegaczom lepiej zrozumieć swoją wydolność oraz dostosować trening do swoich celów. Dzięki temu systemowi wielu biegaczy może skuteczniej rozwijać swoje umiejętności i osiągać lepsze rezultaty w bieganiu.

Do czego służą kalkulatory biegowe

Pozwalają one oszacować różnego rodzaju parametry. Zamieszczony tu kalkulator biegowy pozwala początkującemu biegaczowi jak również temu zaawansowanemu jeszcze lepiej monitorować treningi. Dzięki poniższym kalkulatorom wiemy z jakiego poziomu zaczynamy, lub na jakim etapie już jesteśmy. Poniższe kalkulatory biegowe pomagają też w określaniu progresu czy wyznaczaniu założeń treningowych i taktycznych przed zawodami. Dodatkowo kalkulator Testu Coopera oraz progu mleczanowego pozwalają nie tylko określić założenia, ale aktualny poziom wytrenowania. Kalkulator BMI oraz kaloryczny pozwoli oszacować Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jak również monitorować dietę.

Kalkulator biegowy