Kalkulator BMI

with Brak komentarzy
kalkulator BMI

Nie jestem zwolennikiem liczenia kalorii. Nie jestem zwolennikiem deficytów kalorycznych. Oczywiście wiadomo nie od dziś – jesz mniej, to mniej tyjesz. Jednak tworzy to pewnego rodzaju ograniczenia. A jak wiemy, człowiek najbardziej nie lubi, gdy jest mu coś ograniczane lub narzucane. Jeszcze pół biedy, gdy wszyscy są traktowani po równo. A Ty chcąc być zdrowszy – bez nadwagi – masz cierpieć i odmawiać sobie przyjemności z jedzenia na imprezie, gdy inni pozwalają sobie na więcej. I właśnie dlatego nie zdaje to egzaminu. Odchudzanie nie zdaje egzaminu wśród większości osób. 

Dlatego najlepiej zachować nieświadomy deficyt kaloryczny. Co to oznacza? Jeśli chcesz schudnąć, jesz tyle, ile chcesz, jednak dzień jest na tyle aktywny, że spalasz więcej kalorii niż dostarczasz.

Jest to możliwe. Działam w ten sposób już kilkanaście lat. W tym czasie nie przyszło mi nawet przez myśl, aby sprawdzić pod względem kaloryczności choć jedną rzecz, którą miałem ochotę zjeść. Za to wciąż słyszę: Artur, jaki Ty jesteś chudy! 

Żeby sprawdzić, jak bardzo to działa i dlaczego w ogóle działa, udostępniam Ci tu wykonany przeze mnie kalkulator BMI. Jednak to nie wszystko. Wspiąłem się na szczyty swoich informatycznych możliwości, dodając do tego kalkulator kaloryczny, który uświadomi Ci, jak dużo więcej możesz zjeść, gdy prowadzisz aktywny tryb życia

Kalkulator BMI

Jednak po kolei. Czym jest kalkulator BMI, a raczej wskaźnik BMI? BMI to skrót od ang. body mass index. Jest to wskaźnik masy ciała, który określa stosunek ciężaru ciała do wzrostu. Pozwala on określić, czy Twoja masa ciała jest w normie, czy jednak cierpisz na niedowagę, nadwagę lub otyłość. Nie musisz znać szczegółów obliczeń, jak również przedziałów wartości. Mój kalkulator BMI, po podaniu płci, wieku, wzrostu i wagi, sam opisze odpowiednim komentarzem, jak wygląda Twoja masa ciała. Oczywiście taki kalkulator oszacowuje wynik i zdecydowanie jest on bliższy prawdy dla osób niećwiczących na siłowni, gdyż duża masa ciała to nie tylko otłuszczone ciało, ale też mięśnie, czego wskaźnik nie bierze pod uwagę. Dlatego jeśli intensywniej ćwiczysz, wskaźnik ten bierz pod uwagę raczej jako ciekawostkę.

Kalkulator kaloryczny

Zdecydowanie bardziej miarodajnym narzędziem jest kalkulator kaloryczny, który uaktywni się po naciśnięciu przycisku Oblicz. Zachęcam Cię do zainteresowania się tą opcją. Kalkulator określa nawet zapotrzebowanie na mikroskładniki w gramach. Jest to przydatne podczas wyszukiwania odpowiednich produktów na półkach sklepowych.

Jeśli jesteś osobą prowadzącą statyczny tryb życia, sprawdź jakie jest Twoje dobowe zapotrzebowanie kaloryczne przy obecnym trybie, zaznaczając opcję znikoma aktywność na rozwijanej liście aktywność fizyczna. Następnie wyobraź sobie, że prowadzisz bardzo aktywny tryb życia i zaznacz na tej samej liście opcję duża aktywność. Jak zauważysz, Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wzrośnie blisko o połowę.

W moim przypadku, aby utrzymać wagę na dotychczasowym niskim poziomie, muszę dostarczyć blisko 1000 kcal w ciągu dnia więcej niż gdybym niczego nie trenował.

Przekładając to na bardziej zrozumiały język, muszę dostarczyć organizmowi drugi obiad z dwóch dań z deserem. Jeśli nie mam na to czasu, mogę pozwolić sobie na dodatkowe dziesięć pączków lub trzy batony typu snickers każdego dnia. Oczywiście są to matematyczne przykłady. W moim przypadku w dostarczaniu energii organizmowi kaloria kalorii nierówna. Zdecydowanie bardziej najem się drugim obiadem niż nawet dziesięcioma pączkami, po których spożyciu za chwilę będę głodny. Być może dodatkowo znaczenie ma przemiana materii, czego już kalkulatory tego typu nie biorą pod uwagę.

Podsumowanie

W związku z powyższymi informacjami do narzędzi typu kalkulator kaloryczny czy kalkulator BMI należy podchodzić niezmiernie ostrożnie. W głównej mierze mają one oszacować nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli nie planujesz ćwiczyć lub biegać codziennie (które to aktywności z pewnością zapewniłyby deficyt kaloryczny bez liczenia kalorii, bez kalkulatorów) w żadnym wypadku nie należy trzymać się kurczowo ich wyników. Należy obserwować swoje ciało i wprowadzać korekty do jadłospisu. Wszystko co robimy w życiu, należy robić z głową.

Mi osobiście taki kalkulator służy do uświadomienia sobie, że osoba aktywna fizycznie ma o wiele większe zapotrzebowanie na kalorie. To świetnie pokazuje, że uprawiając sport kilka razy w tygodniu, możemy w mniejszym stopniu zwracać uwagę na to, co jemy oraz ile jemy. Właśnie w tym celu umieszczam tutaj te kalkulatory.


kalkulator kaloryczny

Zostaw Komentarz