Mięsień czworogłowy uda – odchylenie tułowia do tyłu

with Brak komentarzy
mięsień czworogłowy uda ćwiczenia rozciągające
mięsień czworogłowy uda ćwiczenia rozciągające
mięsień czworogłowy uda ćwiczenia rozciągające
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany325 s
zaawansowany335 s

Faza wstępna

Uklęknij ze złączonymi nogami i stopami podpartymi na czubkach palców. Plecy trzymaj wyprostowane, prostopadle do podłogi. Ręce zawieś luźno wzdłuż boków

Faza kluczowa

Odchyl tułów na tyle, aby nie stracić punktów podparcia. Zegnij maksymalnie kolana, dotykając udami łydek. Biodra powinny się wyprostować. Podeprzyj się dłońmi z tyłu. Jeśli jeszcze nie osiągnąłeś optymalnego punktu rozciągnięcia, poprzez ugięcie łokcia obniż tułów, aż osiągniesz właściwe rozciągnięcie w przedniej części ud.

Zalecenie:

Dla wszystkich biegaczy, ponieważ w etapie kontaktu z podłożem oraz w fazie początkowej i środkowej podparcia zaangażowany jest mięsień czworogłowy uda.

Przede wszystkim dla skoczków, sprinterów i uprawiających biegi z przeszkodami, ponieważ etap kontaktu z podłożem i etap początkowego podparcia po pokonaniu przeszkody są gwałtowne.

Wskazówki: Tułów pochylaj powoli i ostrożnie. Jeśli to konieczne, podeprzyj się rękami


Mięsień czworogłowy uda w swojej budowie jest tylko pozornie prosty. W rzeczywistości ma złożoną anatomię. Na jego budowę składają się cztery inne mniejsze mięśnie zwane głowami, z których każda ma nieco onną budowę, jest inaczej usadzona oraz rozpoczyna swój przebieg w innym miejscu. Wszystkie jednak podążają zgodnie w kierunku guzowatości piszczeli, gdzie kończą swój przebieg wspólnym ścięgnem zwanym więzadłem rzepki. Unerwiany przez nerw udowy, unaczyniony przez tętnicę udową, pełni funkcję głównego prostownika stawu kolanowego oraz pomaga w zgięciu biodra. Pełni także funkcję ochronną dla naczyń, nerwów oraz kości kończyny dolnej. Mięsień czworogłowy uda pełni ogromną rolę w codziennym życiu. Problemy związane z jego funkcjonowaniem mogą doprowadzać do poważnych kłopotów nawet z chodzeniem.

źródło: Wikipedia

Zostaw Komentarz