Mięsień czworogłowy uda ćwiczenia – pozycja rycerza

with Brak komentarzy
Mięsień czworogłowy uda ćwiczenia
mięsień czworogłowy uda ćwiczenia
Mięsień czworogłowy uda ćwiczenia
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany325 s
zaawansowany335 s

Faza wstępna

Uklęknie i na jednym kolanie. Drugie Kolano zegnij pod kątem prostym obierając stopę na ziemi. Wykonując Skręt tułowia unieść stopę klęczącej nogi tak aby dłonią chwycić za podbicie. Drugą rękę możesz oprzeć na kolanie podpieranej nogi.

Faza kluczowa

Przyciągaj ręką piętę do pośladka aby zdjęcie w kolanie było maksymalne. Wcześnie możesz pochylić tułów do przodu przez co zmaksymalizujesz rozciąganie biodra.

Zalecenie:

Dla cierpiących na bóle kolan wywołane napięciem mięśnia czworogłowego. Dla biegaczy długodystansowych i przełajowych oraz biegów wymagających dużego przyspieszenie lub zmiany kierunku.

Wskazówki: Ćwiczenia wykonuj na miękkiej powierzchni, aby wykluczyć ból kolana. W przypadku skurczu mięśnia dwugłowego nie maksymalizuj przyciągania.


Mięsień czworogłowy uda w swojej budowie jest tylko pozornie prosty. W rzeczywistości ma złożoną anatomię. Na jego budowę składają się cztery inne mniejsze mięśnie zwane głowami, z których każda ma nieco onną budowę, jest inaczej usadzona oraz rozpoczyna swój przebieg w innym miejscu. Wszystkie jednak podążają zgodnie w kierunku guzowatości piszczeli, gdzie kończą swój przebieg wspólnym ścięgnem zwanym więzadłem rzepki. Unerwiany przez nerw udowy, unaczyniony przez tętnicę udową, pełni funkcję głównego prostownika stawu kolanowego oraz pomaga w zgięciu biodra. Pełni także funkcję ochronną dla naczyń, nerwów oraz kości kończyny dolnej. Mięsień czworogłowy uda pełni ogromną rolę w codziennym życiu. Problemy związane z jego funkcjonowaniem mogą doprowadzać do poważnych kłopotów nawet z chodzeniem.

źródło: Wikipedia

Zostaw Komentarz