Mięśnie przywodziciele – odwodzenie bioder

with Brak komentarzy
Mięśnie przywodziciele
Mięśnie przywodziciele
<
Mięśnie przywodziciele
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany325 s
zaawansowany335 s

Faza wstępna

Stopy rozstaw na szerokość dwukrotnie większą niż szerokość barków. Dłonie oprzyj na biodrach, a stopy ustaw prosto i równolegle do siebie, aby zapewnić równowagę.

Faza kluczowa

Zegnij jedno kolano i przenieś ciężar ciała na tę stronę. W przypadku pogłębiania zgięcia kolana, a tym samym stopniowym obniżania ciała, pochylaj się lekko do przodu w celu utrzymania równowagi.

Zalecenie:

Dla płotkarzy – ze względu na konieczność utrzymania elastyczności nóg podczas skoków. Dla biegaczy przełajowych oraz osób uprawiających sporty, w których istotnymi elementami są zmiany kierunku, przyspieszenia, zatrzymania się i nagłe starty.

Wskazówki: Podczas wykonywania ćwiczenia nie zmieniaj pozycji stóp. Pochylaj ciało powoli, aby zachować równowagę. Zbyt głębokie pochylenie może skutkować bólem.


Mięsień przywodziciele – składają się z trzech głównych mięśni:

Mięsień przywodziciel wielki (łac. musculus adductor magnus) – mięsień grupy przyśrodkowej uda tworzący jego warstwę tylną.

Przyczep tego mięśnia rozpoczyna się na powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej i na bocznej stronie guza kulszowego, ograniczając od dołu otwór zasłoniony. Jest najsilniejszym mięśniem przywodzicielem uda. Część mięśnia przyczepiająca się do kresy chropawej obraca udo na zewnątrz, a część przyczepiająca się do guzka przywodzicieli do wewnątrz w momencie, kiedy udo odwrócone jest na zewnątrz. Większa część mięśnia jest silnym prostownikiem stawu biodrowego, natomiast część położona do przodu od osi stawu biodrowego nieznacznie zgina staw biodrowy. Mięsień ten wraz z pozostałymi przywodzicielami wpływa na utrzymanie równowagi.

Mięsień przywodziciel długi (łac. musculus adductor longus) – mięsień grupy przyśrodkowej uda tworzący jego warstwę przednią.

Główną funkcją mięśnia jest przywodzenie uda, dodatkowo unosi udo i obraca je na zewnątrz. Jego wspólna czynność z mięśniem grzebieniowym i przywodzicielem krótkim umożliwia założenie nogi na nogę

Mięsień przywodziciel krótki (łac. musculus adductor brevis) – mięsień grupy przyśrodkowej uda tworzący jego warstwę środkową.

Główną funkcją mięśnia jest przywodzenie uda, dodatkowo zgina udo i obraca je na zewnątrz. Jego wspólna czynność z mięśniem grzebieniowym i przywodzicielem długim umożliwia założenie nogi na nogę.

źródłó: Wikipedia

Zostaw Komentarz