Mięśnie przywodziciele uda – motylek w pozycji leżącej

with Brak komentarzy
Mięśnie przywodziciele uda
Mięśnie przywodziciele uda

Mięśnie przywodziciele uda
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany325 s
zaawansowany335 s

Faza wstępna

Połóż się na plecach, zegnij kolana tak, aby podeszwy stóp móc ze sobą złączyć. Ręce ułóż na biodrach. Głowa ułożona na przedłużeniu kręgosłupa.

Faza kluczowa

Rozchylaj nogi maksymalnie, starając się dotknąć kolanami podłogi. Dla pogłębienia rozciągania można naciskać dłońmi na kolana.

Zalecenie:

Dla wykonujących wszystkie rodzaje biegów, w szczególności biegi obejmujące skoki lub dynamiczne gry zespołowe.

Wskazówki: Nie należy za wszelką cenę starać się dotknąć kolanami podłogi. Ten zakres ruchu możliwy jest u najbardziej zaawansowanych.


Przywodziciele to mięśnie, które znajdują się po wewnętrznej części ud. Biegną one od kości udowej do miednicy. Można rozróżnić wśród nich 5 grup podzielonych na trzy wartwy. W przedniej warstwie znajdują się trzy mięśnie. Są to mięsień grzebieniowy, przywodziciel długi oraz mięśień smukły.

Dla odróżnienia w środkowej warstwie znajduje się mięsień przywodziciel krótki, a tylną warstwę stanowi mięsień przywodziciel wielki. Przywodziciel wielki jak sama nazwa wskazuje jest największym i najsiliejszym mięśniem z całej grupy.

Mięśnie te mają niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu układu ruchu. Zapewniają utrzymanie równowagi ciała, stabilizują miednicę, a także biorą udział w poruszaniu kończynami dolnymi. Ponadto, mięsień grzebieniowy wraz z przywodzicielem długim dają możliwość ginania oraz rotacji stawu biodrowego. Z kolei mięsień smukły odpowiada za prostowanie biodra oraz zginanie kolana. Mięsień przywodziciel wielki zapewnia obustronną rotację biodra.

Zostaw Komentarz