Test Ruffiera

with Brak komentarzy
Test Ruffiera

Poziom kondycji ma ścisły związek ze stanem zdrowia. Czym lepsza kondycja, tym z pewnością lepiej ma się nasz układ krążenia, oddechowy, a nawet nerwowy czy immunologiczny. Nikt nie ma względem tego wątpliwości. Warto zatem sprawdzić, w jakiej formie faktycznie jesteśmy. Świat sportu i nauki opracował kilka testów wydolnościowych dla sprawdzenia, w jakiejś formie się aktualnie znajdujemy. Na łamach tego portalu poznaliśmy już Beep test, Test Coopera, test Conconniego. Są to doskonałe testy sprawdzające naszą kondycję. Jednak do określenia miarodajnych wyników wymagają dość dużego wysiłku. Osobom nieuprawiającym na co dzień sportu, dość trudno będzie przejść taki test, zachowując maksymalny wysiłek przez cały okres jego trwania. Naprzeciw temu wychodzi test Ruffiera. Niezmiernie prosta i krótka próba, określająca nasze predyspozycje.

Kto wymyślił Test Ruffiera?

Test Ruffiera zawdzięcza swoją nazwę Jamesowi Edwardowi Ruffierowi – francuskiemu doktorowi medycyny, żyjącemu na przełomie XIX i XX wieku. Praktycznie całą swoją karierę zawodową poświęcił badaniom wpływu aktywnego trybu życia na zdrowie fizyczne człowieka. Wydał książki o gimnastyce, kulturystyce i masażu. W 1940 roku został mianowany doktorem Państwowego Kolegium Instruktorów i Sportowców w Antibes. Tam w głównej mierze poświęcił się ocenie predyspozycji fizycznych człowieka, co zaowocowało zaprojektowaniem testu.

Na czym to polega

Test Ruffiera polega na mierzeniu swojego tętna w różnych stanach obciążenia fizycznego organizmu. Uzyskane wartości wystarczy podstawić do wzoru, który ocenia nasze aktualne predyspozycje. Mimo skoku technologicznego i rozwoju medycyny, ze względu na swoją prostotę test Ruffiera jest stosowany do dzisiaj. 

Co jest potrzebne do wykonania testu Ruffiera

Na pewno musimy umieć określić swoje tętno. Owo tętno objawia się wyczuwalnym pulsowaniem różnych części naszego ciała. Najszybciej i najdokładniej wyczujemy je na przegubie dłoni lub na szyi. Wartość tętna określimy zatem jako ilość wyczuwalnych pulsowań na minutę. 

Aby zmierzyć tętno wystarczy przyłożyć dwa palce – najlepiej wskazujący i środkowy – do jednego z ww. miejsc. Nie zaleca się używania kciuka, gdyż ten również pulsuje. W ten sposób wystarczy policzyć ilość wyczuwalnych uderzeń przez 15 sekund. Otrzymany wynik pomnóż przez cztery, aby otrzymać ilość uderzeń na minutę. Tym sposobem bez dodatkowych narzędzi zmierzymy tętno, co będzie potrzebne do testu.

testu Ruffiera
testu Ruffiera

Jak wykonać test Ruffiera?

Podczas testu tętno mierzymy trzykrotnie:

  1. Najpierw, aby uzyskać właściwy wynik określający naszą kondycję, należy podać tętno wyjściowe T₁, a więc spoczynkowe. Każdy z nas ma nieco inne tętno spoczynkowe. Jego poziom jest uzależniony od poziomu wytrenowania oraz od genetyki. Kolejne pomiary są ściśle z nim związane. Tętno spoczynkowe najlepiej mierzyć na siedząco lub leżąco, unikając bezpośrednio przed jego zmierzeniem wysiłku fizycznego.
  2. Kolejnym etapem jest wykonanie trzydziestu przysiadów w ciągu minuty. Bezpośrednio po tym ćwiczeniu należy drugi raz zmierzyć tętno T. Warto pamiętać, że poprawnie wykonany przysiad charakteryzuje się utrzymaniem prostej postawy, co objawia się prostymi plecami oraz kolanami pozostającymi w jednej linii z palcami stóp.
  1. Trzecim i ostatnim etapem testu Ruffiera jest pomiar tętna po minucie od drugiego pomiaru. Nazwijmy ten pomiar T₃. Wszystkie trzy pomiary należy podstawić do poniższego wzoru:
Wskaźnik Ruffiera dla amatorów
\[\ WR= {(\color{#e0334f}T\color{#e0334f}₁+\color{#e0334f}T\color{#e0334f}₂ +\color{#e0334f}T\color{#e0334f}₃)-200 \over 10}\]

Uzyskany wynik wystarczy przyporządkować do odpowiedniego przedziału świadczącego o wydolności:

  • 0,0 – bardzo dobra,
  • 0,1–5,0 – dobra,
  • 5,1–10 – dostateczna,
  • powyżej 10 – niewystarczająca.
Wskaźnik Ruffiera dla zawodowców
\[WR\ = {((\color{#e0334f}T\color{#e0334f}₂ -70)+2(\color{#e0334f}T\color{#e0334f}₃ -\color{#e0334f}T\color{#e0334f}₁) \over 10}\]

Uzyskany wynik wystarczy przyporządkować do odpowiedniego przedziału świadczącego o wydolności:

  • 0-2.9 – bardzo dobra,
  • 3–5,9 – dobra,
  • 6–8 – dostateczna,
  • powyżej 8 – niewystarczająca.

Test Ruffiera kalkulator

Aby wykonać test Rufiiera, nie musisz ręcznie wykonywać żadnych obliczeń. Poniższy kalkulator wykona wszystko za Ciebie (z wyjątkiem przysiadów 😉 ). Wystarczy podstawić odpowiednie wartości tętna w wolne pola:

Interpretacja wyników

Wynik 0 zakłada, że podczas trzeciego pomiaru tętna, będzie ono na poziomie tętna spoczynkowego. Wynik taki charakteryzuje jedynie najlepszych zawodowych sportowców. Stąd też wskaźnik do wartosci 5 jest znakomitym wynikiem dla każdego, kto na co dzień nie trenuje wyczynowo. Nawet wynik powyżej 5 również nie musi oznaczać słabej kondycji.

Wzór na test Ruffiera zakłada, że suma z T powinna być jak najmniejsza. O ile na niskie tętno spoczynkowe T₁ mamy poniekąd wpływ, gdyż wraz z wytrenowaniem powinno być niższe, o tyle wzór błędnie zakłada, że u osób dobrze wytrenowanych, podczas wysiłku tętno T powinno wzrosnąć nieznacznie. Dzielimy się na nisko- i wysokotętnowców. Trenuję z osobami, które przy tętnie 180 lepiej znoszą trudy wysiłku niż ja z tętnem 150 podczas tego samego treningu. Wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych. A niestety osoba posiadająca nawet tętno spoczynkowe w granicach 50, której tętno szybko wzrośnie do poziomu ponad 130 ud./min. podczas przysiadów, nie ma szans na dobry rezultat nawet w przypadku powrotu tętna T₃ do wartości T₁.

Dlatego w moim przekonaniu test Ruffiera powinno się traktować bardziej jako ciekawostkę niż faktyczne odzwierciedlenie naszej formy.

Trening do testu Ruffiera

Osobom chcącym poprawić swój wynik w teście Ruffiera lub zwyczajnie poprawić swoją kondycję, polecam zainteresować się artykułami o treningu ogólnorozwojowym oraz treningu do beep testu:

Zostaw Komentarz