Stretching inaczej rozciąganie to rodzaj ćwiczeń wspomagających komfortową pracę mięśni podczas aktywności obciążającej nasze ciało, ale też podczas codziennego funkcjonowania. W tym portalu poświęcam temu zagadnieniu cały oddzielny dział. Wgląd na to ma fakt częstego pomijania tego rodzaju aktywności fizycznej. W szczególności początkujący biegacze uważają rozciąganie za zbędne, nieniosące ze sobą dużych korzyści dla naszego ciała i progresu. O niesłuszności tej tezy przekonujemy się dopiero, gdy doznajemy kontuzji, które wykluczają nas ze świata sportu nawet na kilka miesięcy.
Znajdziesz tu szczegółowe ćwiczenia dotyczące różnych partii ciała. Są one podzielone na kategorie:
- kończyny górne i klatka piersiowa
- kończyny dolne
- tułów, barki, biodra
W każdej z tych kategorii znajdują się dokładne ćwiczenia określające w jaki sposób należy je wykonywać w podziale na fazy. Poza tym pod każdym ćwiczeniem znajduje się opis dla jakich grup sportowców jest dedykowane. Istotną kwestią pozwalającą na skuteczne działanie ćwiczenia jest odpowiednia długość i ilość powtórzeń jego wykonywania. Dlatego właśnie przy każdym ćwiczeniu znajduje się tabela z określeniem długości wykonywania ćwiczenia oraz ilości prób w podziale na grupy zaawansowania.
Oczywiście nie musisz wykonywać wszystkich ćwiczeń naraz. Zależnie od tego jaki rodzaj aktywności wykonujesz tego typu ćwiczeniami powinieneś się zainteresować. Pod linkami jak rozciągać się przed bieganiem oraz jak rozciągać się po bieganiu znajdziesz wykaz ćwiczeń właśnie dedykowanych podczas tej aktywności.
Bardzo ważne jest, aby nauki rozciągania nie bagatelizować. Zalecam wykonywać stretching od pierwszych aktywności biegowych. Jeśli początkowo masz problem z poprawnym wykonywaniem ćwiczeń, jeśli sprawia ci problem lub ból osiągnięcie prawidłowego kąta rozchylenia kończyn lub dowolnej partii ciała – bądź wytrwały i stopniowo zwiększaj obciążenie. W żadnym wypadku nie wykonuj rozciągania na siłę. Należy wsłuchać się w swoje ciało. Blokada, ból jest odpowiednim sygnałem, aby się zatrzymać i nie wykonywać ćwiczenia na siłę. Jest bardzo cienka granica między prawidłowym rozciąganiem, a nadciągnięciem czy nawet naderwaniem włókien mięśniowych. Ćwiczenia są całkowicie bezpiecznie jednak nie wykonuj ich na siłę.