Mięsień podeszwowy – przyciąganie stopy

with Brak komentarzy
Mięsień podeszwowy
Mięsień podeszwowy
Mięsień podeszwowy
poziomseriaczas
podstawowy220 s
średniozaawansowany325 s
zaawansowany335 s

Faza wstępna

Połóż się na plecach i zegnij kolana pod kątem 90°, utrzymując stopy na podłodze. Jedną stopę podnieś tak, aby noga w kolanie była prosta. Na pięcie tej nogi oprzyj ręcznik lub gumę. Długość przyboru tak wyreguluj, aby chwycić rękami jego końce bez zginania nogi. Gdy ciągniesz rękoma przyrząd, naciska on na piętę, dzięki czemu możliwe jest rozciągnięcie.

Faza kluczowa

Przyrząd naciska na piętę poprzez przyciągnie gumy/ręcznika siłą rąk do podłogi. Podczas tej czynności staraj się zbliżać wyprostowaną nogę w kierunku głowy nie odrywając pleców i głowy od podłoża. Jednocześnie kieruj palce stopy na siebie. Wzmoże to uczucie rozciągania właściwego mięśnia.

Zalecenie:

Dla sprinterów i biegaczy przełajowych, również dla piłkarzy i wszystkich odbywających szybkie, krótkie odcinki biegu. Często sportowcy ci odczuwają w tylnej części nogi przykurcz mięśni strzałkowo-goleniowych.

Wskazówki: Ćwiczenie wykonuj stopniowo i powoli. Ćwiczenie wykonywane szybko bądź na siłę może spotęgować skurcz.


Mięsień podeszwowy mięsień należący do warstwy powierzchownej tylnej grupy mięśni goleni. Jest mięśniem małym, spłaszczonym i wrzecionowatym, położonym w okolicy tylnej kolana, nieco powyżej i przyśrodkowo od głowy bocznej mięśnia brzuchatego łydki. Jego ścięgno biegnie w dół między mięśniem brzuchatym i płaszczkowatym.

Do jego czynności należy napinanie torebki stawu kolanowego, napinanie rozcięgna podeszwowego. Współdziała też w bardzo małym stopniu z mięśniem trójgłowym łydki.

Źródło: Wikipedia

Zostaw Komentarz